Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Suchý začiatok jari môže spôsobiť problémy

Suchý začiatok jari môže spôsobiť problémy
insert_photoilustračné foto poľnoinfo.sk

Suchý začiatok jari môže spôsobiť problémy pestovateľom ozimnej pšenice, jačmeňa aj repky, keďže zima najmä na juhu stredného Slovenska, ale čiastočne aj v Nitrianskom a Trnavskom kraji, nestačila celkom vymazať vlahový deficit z extrémne suchej jesene.

“Z prvých informácií z jarnej inventarizácie Centra výskumu rastlinnej výroby v Piešťanoch vyplýva, že v rámci SR až približne 40 % porastov pšenice sľubuje len priemernú alebo slabšiu úrodu a absencia vodných zrážok môže situáciu ďalej skomplikovať,” uviedol pre tlačový hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Stanislav Nemec.

Už jesenná sejba bola na viacerých miestach ovplyvnená spomínaným veľkým suchom, ktoré – okrem iného – sťažovalo aj predsejbovú prípravu pôdy.

„Veľa poľnohospodárov v nádeji, že príde vlhkejšie počasie, posúvalo sejbu až na koniec agrotechnických termínov, prípadne aj po ich uplynutí. To do určitej miery posunulo tiež vzchádzanie a vývojovú fázu rastlín,” informoval.

“Podľa našich informácií bola nepriazňou počasia najviac poškodená repka, ale konkrétnejšie údaje zatiaľ nemáme k dispozícii. Trhoví analytici však predbežne počítajú s jej nižšou produkciou, a to nielen v SR, ale aj v niektorých ďalších okolitých krajinách, čo by malo vplývať aj na ceny,” podotkol.

Zdôraznil zároveň, že pokiaľ ide o najdôležitejšiu oziminu v podmienkach slovenského poľnohospodárstva – pšenicu – predbežne sa ukazujú značné regionálne i subregionálne rozdiely v kvalite porastov.

“Na základe prvých informácií z regiónov možno v tomto roku počítať s jej priemernou úrodou, ale až ďalší vývoj ukáže, či sa tieto tendencie naplnia, alebo nie,” spresnil.

“Najlepšie vyvinuté porasty sa ukazujú v produkčných regiónoch západného Slovenska, kam už na základe predchádzajúcich výsledkov môžeme zaradiť napríklad aj okresy Topoľčany, Bánovce nad Bebravou, Partizánske a v podstate aj Trenčín, ktoré ešte pred niekoľkými rokmi zväčša zaostávali za západoslovenským juhom. Teraz sa mu však už začali vyrovnávať, ba niekedy sa v hektárových úrodách dostanú aj pred neho,” dodal Nemec.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: ilustračné foto poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments