Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Sucho začína robiť poľnohospodárom problémy

Sucho začína robiť poľnohospodárom starosti. Podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) stúpa hrozba nižších úrod obilnín i repky.

“Úroda vôbec nemusí dosiahnuť vlaňajšie parametre, keď patrila medzi najlepšie v ostatných rokoch. Viaceré regióny v rámci dispečingu komory signalizujú, že doterajší charakter počasia vedie k znižovaniu počtu odnoží u obilnín, čo sa následne prejaví v nižšom počte klasov, a tým aj produkcie na jednotku plochy,” informoval TASR hovorca SPPK Stanislav Nemec.

Teplo a sucho v uplynulom období spôsobilo urýchlené kvitnutie repky olejnej, čo má za následok pozastavenie rozvetvovania rastlín a nižšiu zapojenosť porastov. Aj v tomto prípade teda podľa SPPK hrozí, že úroda nemusí dosiahnuť minuloročný objem.

“Navyše sa môže zopakovať rok 2002, keď kombajny vyšli na polia už koncom júna, čiže na naše podmienky nezvyčajne skoro. V uplynulom týždni zostávalo osiať obilninami už len desiatky hektárov pestovateľských plôch v severných okresoch Slovenska. Farmári vsadili najmä na jarný jačmeň, ktorého výmery v porovnaní s pôvodnými zámermi stúpli asi o 16 %,” dodal.

Otázkou však podľa komory zostáva jeho kvalita i množstvo, čo bezprostredne ovplyvní odbytovú realitu a mieru speňažovania. Naďalej platí, že SPPK odporúča svojim členom budovanie dlhodobých dodávateľsko-odberateľských vzťahov na serióznom základe.

“Nevyspytateľnosť počasia opäť nastoľuje otázku riadenia rizík rastlinnej produkcie a ich trhových väzieb, ovplyvňujúcich nielen ekonomiku poľnohospodárskej prvovýroby, ale v konečnom dôsledku aj výšku spotrebiteľských cien,” doplnil Nemec.

Predstavitelia SPPK už dávnejšie navrhovali prehodnotiť a upraviť súčasný systém intervenčných nákupov a hľadať optimálne mechanizmy tvorby obilných zásob na úrovni Európskej únie, ktoré by zabránili veľkým cenovým výkyvom na trhu v prípade slabších úrod.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments