Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Šuba: Vyzývame poľovníkov k intenzívnym lovom diviačej zveri

africký mor ošípaných
insert_photoMPRV SR - zľava Andrej Imrich, predseda Zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku, Jozef Bíreš, ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR, Imrich Šuba, riaditeľ kancelárie Slovenskej poľovníckej komory

Maďarskí veterinári v utorok informovali slovenské štátne orgány o zaznamenaní mŕtveho, 8-mesačného diviaka pozitívneho na africký mor ošípaných v lokalite obce Hanogny v župe Borsod-Abaúj-Zemlén. Tento región susedí s okresom Rimavská Sobota. Štátna veterinárna a potravinová správa začala konať a pripravuje opatrenia.

„Vzhľadom k zvýšenému riziku afrického moru ošípaných pristupujeme k sprísneniu preventívnych opatrení. Bude sa musieť zvýšiť intenzita lovu diviačej zveri v Rimavsko-sobotskom okrese. Zintenzívni sa spoluprácu s kafilériami. Sprísnime opatrenia u chovateľov domácich ošípaných, ale zároveň otvoríme systém predaja jatočných a odstavčiat slovenským záujemcov cez zjednodušenie registrácie fariem. Vzhľadom na prenos AMO cez mäso diviakov či ošípaných odporúčame, aby obyvatelia Slovenska nakupovali či už odstavčatá, jatočné ošípané, ale aj produkty z bravčového mäsa zo slovenských chovov,“ uviedol Jozef Bíreš, ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR.

Transportom ošípaných, či produktov z nich alebo diviačieho mäsa zo zasiahnutých krajín sa totiž zvyšuje riziko zavlečenia nákazy na Slovensko.

„Vyzývame poľovníkov, aby sa ujali svojej spoločenskej úlohy a intenzívnym lovom znižovali početnosť diviačej zveri. Učinia tak to najlepšie nielen pre samotnú diviačiu zver, ale aj pre chovateľov a spotrebiteľov. Ak nebudú ochotní diviačiu zver loviť, môže sa stať tak ako ukazujú prípady zo zahraničia, že sa poľovníci stanú len zberačmi nakazených tiel diviakov. Úhyn diviakov pri nakazení AMO je až 95%,“ vysvetlil Imrich Šuba, riaditeľ kancelárie Slovenskej poľovníckej komory.

„Upozorňujem drobných chovateľov, aby dodržiavali  podmienky na ochranu svojho vlastného chovu a tým aj ochranu ostatných chovov. Nakoľko komerčné chovy máme 100%-tne pod biologickou ochranou,“ zdôraznil Andrej Imrich, predseda Zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku.

Zasadnutia Národnej expertnej skupiny na boj proti AMO sa zúčastnili predstavitelia Štátnej veterinárnej a potravinovej správy, Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku, Slovenskej poľovníckej komory, Komory súkromných veterinárnych lekárov, kafilérií na Slovensku, Národného lesníckeho centra a Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach. Európska komisia realizovala v decembri audit opatrení proti AMO a pozitívne zhodnotila pripravenosť Slovenska.

Autor článku: Vladimír Machalík - riaditeľ odboru komunikácie a marketingu MPRV SR
Zdroj obrázku: MPRV SR - zľava Andrej Imrich, predseda Zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku, Jozef Bíreš, ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR, Imrich Šuba, riaditeľ kancelárie Slovenskej poľovníckej komory

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jm
jm
19. január 2019 0:13

Predsa je Nejaká spravodlivosť . Ak si nedokázal poľnohospodár pomôcť z diviačou zverou poradí si možno príroda sama. Aj keď tento spôsob bude pre všetkých nepríjemný. Je na škodu že až teraz sa prebudili aj zodpovedný.