Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

Štefanec pozval roľníkov svedčiť do EP o podvodoch

Štefanec pozval roľníkov svedčiť do EP o podvodoch
insert_photoivanstefanec.sk - Ivan Štefanec vpravo.

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) a predstavitelia Európskej komisie a Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF) budú mať možnosť si v stredu večer vypočuť zástupcov Iniciatívy poľnohospodárov zo Slovenska. Vypočutie farmárov na pôde EP zorganizoval europoslanec a vedúci slovenskej delegácie Európskej ľudovej strany (EPP) v europarlamente Ivan Štefanec (KDH).

Štefanec sa rozhodol dať priestor na vyjadrenie slovenským farmárom priamo v Bruseli. Pozval piatich slovenských poľnohospodárov, ktorí sú podľa jeho slov obete podvodov s agrodotáciami, čelia prenasledovaniu a nečinnosti zo strany štátnych orgánov. K slovu sa dostanú v stredu poobede od 17.00 do 18.00 h miestneho času. 

Poslanec v rozhovore pre TASR uviedol, že cieľom tohto stretnutia je spoločné hľadanie riešenia, ktoré by na európskej úrovni zlepšilo dohľad nad využívaním eurodotácií do poľnohospodárstva a dodržiavaním zásad právneho štátu. Štefanec na túto akciu pozval aj tých europoslancov, ktorí v marci boli súčasťou osobitnej monitorovacej misie na Slovensku zriadenej po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

„Skutoční farmári, ktorí poctivo zveľaďujú svoj región, či už na východnom Slovensku, alebo aj inde, sú tak vystavovaní bezpráviu, útokom na súkromné vlastníctvo, sú ohrozovaní na svojich poliach na zdraví a na životoch. A to sa deje len preto, lebo organizované zločinecké skupiny si urobili z európskych dotácií svoj súkromný biznis,“ opísal situáciu poslanec.

Dodal, že štát, ktorý má dohliadať na prideľovanie dotácií a na vymáhanie práva, je voči ich prosbám „hluchý a slepý“. 

Europoslanec upozornil, že so žiadosťou vytvoriť medzinárodný vyšetrovací tím v súvislosti s podvodným zneužívaním agrodotácií sa už obrátil aj na generálneho prokurátora Slovenskej republiky.

„Naším spoločným záujmom musí byť prešetrenie všetkých podozrení, nastolenie spravodlivosti a návrat dôvery občanov Slovenska vo fungovanie právneho štátu,“ odkázal v závere.

Autor článku: Jaromír Novák - spravodajca TASR v Bruseli
Zdroj obrázku: ivanstefanec.sk - Ivan Štefanec vpravo.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
polno
polno
23. máj 2018 11:35

Podľa akého kľúča vybral p. Štefanec práve 5 farmárov? Bolo by dobré uviesť aj ich mená

G.S.
G.S.
23. máj 2018 19:14

Nielen mená, ale aj ich príbehy. Aby to nebolo len o nejakých pocitoch ale o faktoch. Ja som to už viackrát v rôznych diskusiách písal. Zverejňujte nie srdcervúce články, ale skutočné fakty, kto kedy , na základe čoho, podľa akého zákona. Lebo potom začne SAS brániť „drobného“ 460 ha roľníka,… Celý komentár »