Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Štát pomôže ovocinárom 3,5 miliónmi eur

Štát pomôže ovocinárom 3,5 miliónmi eur
insert_photoTASR

Štát pomôže ovocinárom postihnutým jarnými mrazmi sumou 3,5 milióna eur, z toho 2,5 milióna eur pôjde z rezortu financií a 1 milión eur z rezortu pôdohospodárstva. Oznámil to pred Vianocami šéf Ministerstva financií Peter Kažimír (Smer-SD), za účasti šéfky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriely Matečnej (nominantka SNS) a predsedu Ovocinárskej únie SR Mariána Vargu.

“Stretli sme sa so zástupcami ovocinárov na Slovensku a so zástupcami vinárov na Slovensku a rozhodli sme v týchto posledných dňoch roka podať pomocnú ruku, a to v objeme 3,5 milióna eur, ktoré uvoľníme ešte do konca tohto roku,” priblížil Kažimír.

Približne 1 milión eur zo spomínanej sumy podľa neho pochádza z ušetrených prostriedkov na MPRV.

“A zvyšných 2,5 milióna eur dodávame z rezortu financií, na základe koncoročnej revízie, pretože výsledky hospodárenia (štátu) sú lepšie, ako sme očakávali,” povedal minister financií SR.

Agrorezort bude podľa Matečnej od ovocinárov zbierať údaje do registra ovocných sadov.

“Dáta nám pomôžu, aby sme do budúcna zvládli klimatické zmeny, ktoré čakajú nielen poľnohospodárov, ale aj vinárov. Musíme zber dát urobiť tak, aby sme vedeli, kde sú napríklad “mrazové kotliny”, teda kde nie je vhodné, aby bol vysadený sad či vinohrad. Tieto dáta budeme spájať nielen s údajmi od ovocinárov, ale aj s údajmi od Slovenského hydrometeorologického ústavu. Do budúcnosti nám dáta umožnia presne predikovať, kde je najväčšie riziko a najväčšie nebezpečenstvo (mrazov),” spresnila agroministerka.

Podľa Vargu mrazy slovenským ovocinárom spôsobili škody vo výške asi 16 miliónov eur.

“Čakali sme, ak bude nejaká finančná pomoc, okolo 5 miliónov eur. Sme však veľmi vďační aj za toto. Uvedomujeme si, že našou úlohou nie je pýtať peniaze, ale v sadoch pestovať ovocie a zeleninu tak, aby sa zarábalo na tržbách,” doplnil Varga.

Podľa MPRV aktualizáciu registra ovocných sadov vykonáva Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky (ÚKSÚP). Od poškodených ovocinárov získava informácie o sadoch, pestovateľoch, plochách ovocných sadov, aj ich technologickom stave. Dotazníky ústav zasiela ovocinárom evidovaným v Registri ovocných sadov, plniacim si oznamovaciu povinnosť voči ÚKSÚP, ktorých priemerná produkcia daného ovocia v sade za roky 2013 až 2015 dosiahla v tonách na hektár (ha) viac ako 30 % priemeru konkrétneho druhu ovocia v sade za roky 2013 až 2015. V roku 2016 mrazy výrazne ovplyvnili 158 pestovateľov a 2800 ha sadov. Mrazy zasiahli jablone, hrušky, broskyne, marhule, slivky, čerešne a jahody. Odhady agrorezortu ukazujú, že u najpestovanejších druhov ovocia klesla úroda na hektár medziročne u hrušiek o 40 % a u jabĺk dokonca o viac ako polovicu.

Matečná na brífingu v ovocných sadoch v Dunajskej Lužnej 3. mája 2016 informovala, že “odhaduje sa, že (mrazmi) bolo poškodených až 70 % pestovateľských plôch, čo vo finančnom vyjadrení predstavuje škody na produkcii za asi 35 miliónov eur. U vinárov a vinohradníkov sú škody takisto veľké, odhaduje sa ich poškodenie na 30 až 50 %, v niektorých lokalitách až na 60 %. Mladé vinohrady, nedávno vysadené, sú na tom mimoriadne zle, pretože je potrebné opäť vysadiť nové štepy,” priblížila.

Matečná začiatkom mája 2016 poznamenala, že v budúcnosti by sa poskytovanie podpory pri podobných udalostiach, ako sú mrazy, mohlo vyplácať aj z tzv. rizikového fondu.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments