Zadajte hľadaný výraz

  • Inzercia
Komerčné informácie Z domova

Stanovenie výšky odškodnenia bez likvidátora

Stanovenie výšky odškodnenia bez likvidátora
insert_photoAgra poisťovňa

Agra poisťovňa, špecializovaný partner poľnohospodárov prichádza na slovenský poľno-poistný trh s absolútnou novinkou. V budúcom roku má pre našich poľnohospodárov v ponuke exkluzívny produkt s možnosťou poistenia výnosov voči riziku sucha, tzv. indexové poistenie a to bez potreby fyzickej prítomnosti likvidátora na poškodených pozemkoch. Na konkrétnosti a zvláštnosti uvedeného typu poistenia odpovedal Dalibor Bán, riaditeľ Agra poisťovne.

V čom spočíva nové poistenie sucha?
Pre pestovateľský rok 2017 ponúkame slovenským poľnohospodárom pre plodiny pšenicu ozimnú a slnečnicu nové – nepoistiteľné riziko – poistenie sucha. V rámci inovácii sme ho zaradili spolu s možnosťou poistenia kukurice do modelu indexového poistenia.

Čo viedlo Agra poisťovňu k zavedeniu takejto novinky?
Sucho, ktoré sa opakuje 2 až 3 krát za päť rokov extrémne znižuje úrodu jednotlivých plodín. Nedostatok jesenných zrážok, alebo chýbajúca snehová prikrývka sú skutočnosti, ktoré znepokojujú prakticky každého poľnohospodára. V Agra poisťovni čerpáme z bohatých skúseností materskej spoločnosti, s takmer 70 ročnou tradíciou ako i z ostatných štyroch európskych pobočiek. Usilujeme sa rok čo rok prinášať novinky do poľnohospodárskeho poistenia aj na Slovensko.

Čím sa odlišuje indexové poistenie sucha, od doteraz známeho produktu.
Do nášho života každý rok vstupujú nové technológie a vymoženosti. Túto evolúciu vnímame aj v poisťovníctve. Dnes existuje určitá časová náročnosť pri likvidácii rizika sucha. Odstráni to indexový typ poistenia, ktorý je postavený výlučne na meteorologických meraniach potrebných parametrov, respektíve ich porovnania s dlhodobým priemerom. V praxi to funguje bez nutnej fyzickej likvidácie poškodených plodín, to znamená bez priamej účasti samotného likvidátora na poli.

Prečo práve indexové poistenie?
Poistenie sucha prináša pre poisťovateľa viacero výziev. Po prvé ide o riziko plošné. Ak sa raz vyskytne, prejaví sa veľkom území. Na druhej strane existuje veľké množstvo faktorov, merateľných i ťažko merateľných, ktoré ovplyvňujú dosiahnutý výnos. Patrí sem kvalita pôdy, rozdielna citlivosť plodín a ich odrôd na nedostatok vlahy, agrotechnika, alebo počet dní, keď prevládajú extrémne horúčavy.

Nezhoríte na takomto poistení?
Nie je jednoduché vyskladať poistný produkt tak, aby poskytoval primeranú poistnú ochranu. Pre klienta nemôže byť príliš drahý a pre poisťovňu zasa dlhodobo neudržateľný. Z uvedených dôvodov sme sa rozhodli pre spomenutý typ poistného produktu. Samozrejme pre klientov spokojných s existujúcim produktom poistenia sucha na kukurici, naďalej poskytneme túto možnosť poistenia bez nutnej zmeny.

Čo v prípade škody?
Poistené sú straty na výnose pri uvedených plodinách a škody môžu byť spôsobené výnimočnými poveternostnými situáciami, ako sú nedostatočné zrážky a vplyv horúcich dní. To znamená, že v prípade nahlásenia škodovej udalosti klientom sa skutočne namerané zrážky ako i počet horúcich dní porovná s dlhodobým priemerom oboch veličín. V prípade prekročenia stanoveného deficitu zrážok, alebo odchylky počtu horúcich dní sa pristupuje k automatickému vyplácaniu poistného plnenia, t.j. odškodneniu za sucho – de facto od stola, bez následnej kontroly skutočného výnosu plodiny na pozemku.

Autor článku: poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Agra poisťovňa

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments