Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

SPU má patent na trvanlivé pečivo pre ľudí s potravinovou intoleranciou

SPU má patent na trvanlivé pečivo pre ľudí s potravinovou intoleranciou
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Slovenská poľnohospodárska univerzita (SPU) v Nitre sa stala vlastníkom európskeho patentu na trvanlivé pečivo na špeciálne výživové účely a spôsob jeho výroby. Ako uviedla Renáta Chosraviová z SPU, náročný proces udelenia európskeho patentu trval takmer dva roky a začal sa podaním patentovej prihlášky 3. decembra 2018.

„Pôvodcami vynálezu sú odborníci Tatiana Bojňanská, Marián Tokár, Vladimír Vietoris, Eva Ivanišová a Vlasta Vozárová,“ doplnila Chosraviová.

Podľa slov Tatiany Bojňanskej sa udelený patent týka výrobkov určených pre konzumentov, ktorých tráviace procesy alebo metabolizmus sú porušené a vyžadujú osobitné potraviny. K ochoreniam, ktoré si vyžadujú konzumáciu potravín so špeciálnym zložením, patrí napríklad celiakia, ktorej výskyt v posledných rokoch celosvetovo stúpa a jedinou efektívnou liečbou je bezlepková diéta.

Na trhu sú už v súčasnosti výrobky pre celiatikov.

„My sme pri príprave patentu ale pracovali s myšlienkou, že k celiakii sú často pridružené ďalšie intolerancie, napríklad laktózová, prípadne ďalšie ochorenia metabolického charakteru, najčastejšie diabetes mellitus. Trvanlivé pečivo na špeciálne výživové účely je vyrobené z prirodzene bezlepkových surovín, pričom odborníci testovali jeho rôzne kombinácie. Neobsahuje žiadnu pšenicu, raž, jačmeň, mlieko, vajcia, cukor. Základ výrobku, ktorý je v sladkom i slanom variante, tvorí kukuričná, ryžová, cícerová, prípadne pohánková múka, lecitín a chia semienka,“ vysvetlila Bojňanská.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments