Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Správna organizácia práce prináša Oragru úspech

Správna organizácia práce prináša Oragru úspech
insert_photoORAGRO

Pred dvadsiatimi tromi rokmi ponúkli poľnohospodárovi dobre a včas odvedenú prácu, ktorá znamenala etablovanie sa na nestabilnom trhu poľnohospodárskych služieb.

Naplneniu podnikateľského plánu pomohli špecifické klimatické podmienky Oravy, kde žatva hustosiatych obilnín začína o tri až štyri týždne neskôr, ako na Žitnom ostrove. V prvom roku podnikania začali s piatimi požičanými kombajnami od oravských poľnohospodárskych družstiev vykonávať služby na južnom Slovensku. Získali všetci.

Motivačný program oslovil manažérov aj kombajnistov, ktorým sa už neoplatilo kosiť záhumienky, ale plne využiť sily zapožičaných strojov a priznať každý skosený hektár. Oravským poľnohospodárom už drahý stroj nečakal na svojich pár dní slávy, ale začal s kosbou s mesačným predstihom. Samotná novovzniknutá spoločnosť si dobre odvedenou prácou vytvorila meno, ktorého výsledkom bolo, že už o rok neskôr pracovali so šestnástimi požičanými strojmi a o ďalší rok s tridsiatkov kombajnov. Vždy ale pamätali, že spokojní musia byť všetci. Kombajnisti, vlastníci strojov a  partneri s vykonanou službou a cenou. Neskôr rozšírili flotilu zapožičaných strojov o vlastné, východonemecké kombajny Fortschritt E 517, ktoré zakúpili z druhej ruky.

 „Za desatinu ceny, čo stáli v tom období najnovšie typy kombajnov sme pri správnej organizácii práce dokázali dosiahnuť polovičný výkon moderných strojov,“ spomína Rastislav Závodný, jeden z konateľov spoločnosti Oragro. 

Približne v tomto období pribudla na podnik nová rezačka. V roku 1996 bolo na Slovensku len do desať týchto strojov. Už v prvom roku bola nasadená na piatich desiatkach poľnohospodárskych podnikov a niekedy vtedy začala podľa Rastislava Závodného aj dominancia značky Claas na slovenskom trhu. Reklama v podobe kvalitne a rýchlo odvedenej práce bola nezaplatiteľná. Dnes sa počet rezačiek na podniku ustálil na osem. Neustále hľadajú možnosti ako uľahčiť prácu svojim partnerom a ponúknuť im novinky. V minulosti zaviedli systém rezačky a rezervnej hrabačky. Dnes ponúkajú zákazníkom novinku, keď je rezačka agregovaná priamo s kosou, ktorá dokáže kosiť hustosiate obilniny, ale aj trávy.

,,Poľnohospodár šetrí náklady na kosenie, hrabanie, ale nezanedbateľné je aj zníženie rizika, že sa porast znehodnotí na riadku,“ hovorí Rastislav Závodný.

Cieľom je ponúknuť to, čo zníži náklady a zefektívni hospodárenie. V ostatných desiatich rokov je takým zariadením aj mobilná miešareň kŕmnych zmesí. Momentálne prevádzkujú jej štvrtú generáciu. Aktuálna má napríklad miešateľnosť 1 k 10 000, čo znamená, že dobre zamieša aj premix, ktorý tvorí len desaťtisícinu daného objemu.

„Malá výrobňa kŕmnych zmesí je neekonomická z hľadiska využiteľnosti pracovnej sily a dôslednosti rozmiešania. Naše dve mobilné zariadenia si objednávajú chovatelia, ktorí majú záujem o individuálne receptúry a chcú si byť istí, že zmes obsahuje presne tie zložky a v tej kvalite, ako si dodali. Zariadenie priamo pred ich očami dané zložky zošrotuje, premieša a nafúka do zásobníkov. Priaznivá je aj cena, ktorá sa pri metráku krmív pohybuje do dvoch eur,“ hovorí Rastislav Závodný.

Zariadenie prichádza na poľnohospodársky podnik zväčša v intervale dvoch týždňoch až jedného mesiaca. Je pritom pravidlom, že mobilná miešareň sa na podniku nezdrží dlhšie ako jeden deň.

„Výnimku tvoria len poľnohospodárske podniky združené v zoskupení Oragro. Silná živočíšna výroba na Turci, Orave, alebo východnom Slovensku v niektorých obdobiach vyťaží miešareň aj na dlhšie ako deň,“ hovorí Rastlislav Závodný.

Ten presadzuje na ôsmich tisícoch hektárov skupiny Oragru, vysokú intenzitu výroby. Obilniny pravidelne prinášajú úrody sedem ton z hektára a výnosy raže presahujú osem ton. Podobný intenzívny prístup dokázali aplikovať aj v chove plemena holstein.

„Ekonomika chovu dojníc nie je len o úžitkovosti. Napríklad priemerný vek otelenia kravy je 36 mesiacov a my máme 25 mesiacov. To je ale už parameter, pod ktorý sa nedá ísť. Ďalším ukazovateľom je medziobdobie. Nie 420 až 440 dní, ale našim aktuálnym cieľom je dostať sa pod štyristo dní,“ hovorí o plánoch v prvovýrobe Rastislav Závodný.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: ORAGRO

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments