Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

SPPK považuje stretnutie s P. Pellegrinim za kľúčové

SPPK považuje stretnutie s P. Pellegrinim za kľúčové
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Predstavenstvo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) vníma diskusiu Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv s predsedom vlády SR Petrom Pellegrinim (Smer-SD) a podpredsedníčkou vlády SR a ministerkou pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabrielou Matečnou (nominantka SNS) ako kľúčové stretnutie, ktoré sa po dlhých rokoch uskutočnilo na tak reprezentatívnej úrovni. Uviedla to k utorkovému (15.5.) rokovaniu rady a premiéra hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Predstavenstvo SPPK bude podľa nej iniciovať ďalšie rokovania, aby sa čo najskôr začalo reálne pracovať na všetkých témach, o ktorých hovorili 15. mája 2018 na oficiálnom rokovaní Pellegrini, Matečná a Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv (SPPK je jej členom).  

“Vítame, že poľnohospodárstvo a potravinárstvo sa stali predmetom politiky. Zároveň však vyzývame, aby sa nestali predmetom politického boja, ktorý by odvrátil pozornosť od zásadných, odborných a roky neriešených tém. Sme za skutočný a nefalšovaný záujem politikov, ako pozdvihnúť nelichotivú úroveň tohto odvetvia, ktoré je v programovom vyhlásení vlády označované ako strategické odvetvie národného hospodárstva,” uviedol predseda predstavenstva SPPK Emil Macho. 

Zdôraznila, že pre slovenských poľnohospodárov a potravinárov je existenčne žiaduce čo najskôr schváliť národnú pozíciu k pripravovanej Spoločnej poľnohospodárskej politike po roku 2020 (CAP), zvýšiť financovanie tohto strategického odvetvia na úroveň 70 miliónov eur zo zdrojov štátneho rozpočtu v roku 2019 a pripraviť naozaj reálnu stratégiu rozvoja odvetvia do roku 2030, ktorá  by bola pre vlády záväzná až do roku 2030. 

Podčiarkla, že pre tento rok je podstatné, aby Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR aj v odbornej spolupráci s Radou poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv zabezpečilo, aby sa prisľúbená finančná pomoc vo výške 30 miliónov eur v roku 2018 dostala k tým poľnohospodárskym podnikom, ktoré za peniaze vytvoria na vidieku hodnoty, a to vo forme rozvoja špeciálnej rastlinnej výroby a živočíšnej výroby. 

Upozornila zároveň, že v rámci rozvoja potravinárskeho priemyslu je potrebné rokovať so Slovenskou záručnou a rozvojovou bankou o téme zvýhodnených úrokov z úverov. Ďalšou dôležitou témou je, aby sa do Rady Slovenského pozemkového fondu dostal aj zástupca poľnohospodárskej samosprávy. 

“Vítame aj to, že štát chce nájsť spôsob, ako zbierať informácie o poberateľoch podpory z eurofondov za účelom zistenia ich celospoločenského prínosu – teda akú hodnotu pre zamestnanosť a rozvoj odvetvia prinášajú za poskytnuté europeniaze,” dodala Holéciová.

Radu poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv tvorí päť najreprezentatívnejších organizácií v agropotravinárskom sektore, a to SPPK, Potravinárska komora Slovenska, Agrárna komora Slovenska, Zväz poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností a Združenie vlastníkov pôdy Slovenska.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments