Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Spor medzi MPRV a spracovateľmi mlieka o tzv. školské mlieko sa neskončil

Spor medzi MPRV a spracovateľmi mlieka o tzv. školské mlieko sa neskončil
insert_photoTASR

Spor medzi Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR a spracovateľmi mlieka o tzv. školské mlieko sa neskončil. MPRV 14. októbra informovalo, že pre zabezpečenie tzv. školského programu zverejnilo dokumenty, ktoré majú zaistiť jeho kontinuitu aj pre školský rok 2020/2021. Podľa Stanislava Voskára, prezidenta Slovenského mliekarenského zväzu (SMZ) ani šesť týždňov intenzívnych rokovaní s agrorezortom neprinieslo v otázke školského mlieka žiadny efekt.

SMZ: Ministerstvo nedokázalo operatívne reagovať

„Ani šesť týždňov intenzívnych rokovaní s agrorezortom neprinieslo žiadny efekt. Mliekarne, ktoré sú do programu školské mlieko zapojené, sa preto dohodli, že budú cenu školského mlieka uhrádzať namiesto žiakov a tak sa pre školy systém výrazne zjednoduší. Ročne to slovenských spracovateľov mlieka bude stáť približne 300.000 eur,“ priblížil Voskár.

Voskára mrzí, že ministerstvo pôdohospodárstva nedokázalo operatívne reagovať a udržať v chode úspešný program, ktorý už 15 rokov vytvára u najmladšej generácie návyk na konzumáciu mlieka a mliečnych výrobkov.

„Pokiaľ Česká republika spolufinancuje európsky program v prepočte desiatimi miliónmi eur, u nás je to milión eur a ešte aj doplatok žiaka za mliečne výrobky musia teraz znášať spracovatelia mlieka. Program, ktorý v iných štátoch slúži aj ako istá podpora spracovateľského priemyslu, u nás v tomto roku môže fungovať len vďaka ochote slovenských mliekarní podieľať sa na jeho financovaní,“ podčiarkol prezident SMZ.

Voskár preto vyzýva všetky slovenské školy, ktoré boli v minulosti zapojené do programu Školské mlieko, aby oslovili svojich tradičných dodávateľov. Tí ich budú inštruovať, ako dodávky mliečnych výrobkov pre žiakov čo najskôr obnoviť. Do programu sa môžu zapojiť aj nové školy.

MPRV SR: Vydali a zverejnili sme dokumenty

Daniel Hrežík z MPRV v stredu (14. 10.) informoval, že agrorezort pre zabezpečenie tzv. školského programu zverejnil dokumenty, ktoré majú zaistiť jeho kontinuitu aj pre školský rok 2020/2021. Cez program sa deťom v školách zabezpečuje distribúcia ovocia a zeleniny, mlieka a mliečnych výrobkov za zlomok ich trhovej ceny.

Hrežík dodal, že na základe vzniknutej situácie vydalo a zverejnilo MPRV dokumenty „Dôležité oznámenie“, „Usmernenie“ a „Otázky a odpovede k školskému programu“ na webovej stránke ministerstva a webovej stránke školského programu. Dané dokumenty by mali školám, dodávateľom aj verejnosti celú vec objasniť a zaistiť kontinuitu vykonávania spomínaného programu.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
DoesntMatter
DoesntMatter
16. október 2020 20:16

Skolske ovocie a mlieko je jednym zo sposobov ako si vychovat buduceho spotrebitela nasich potravin. Skoda len, ze to nepatri medzi priority.
Radsej podme na vylet, pokecame o nicom, urobime fotky, zjeme obed a ideme domov, ved decka tu budu este dlho, par mesiacov pockaju…