Sociálny podnik kraja sa zameria na pestovanie cesnaku, ovocinárstvo a včely
V obci Rovňany v okrese Poltár získa prácu postupne 20 až 25 ľudí, ktorých plánuje zamestnať nový poľnohospodársky sociálny podnik Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) s názvom Agro-drevinový ekosystém BBSK. Ide v poradí už o druhý sociálny podnik kraja. Jeho založenie schválilo vo štvrtok Zastupiteľstvo BBSK na rokovaní v Banskej Bystrici a na jeho štart aj sumu 74.000 eur z rozpočtu kraja.
Ako uvádza dôvodová správa, sociálny podnik dá prácu uchádzačom znevýhodneným na trhu práce a zabezpečí prax študentom. Zameria sa na pestovanie cesnaku, drevín, ovocinárstvo a chov včiel s následnou distribúciou produkcie do školských zariadení, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti BBSK. Hospodáriť bude na pôde, ktorú má dlhodobo v nájme Spojená škola v Poltári.
Prvý krokom pred spustením sociálneho podniku bol audit stromov v ovocnom sade pôvodne s 1300 stromami. Ten vysadili pred 70 rokmi s pôvodnými odrodami jabĺk a hrušiek. Kedysi v ňom fungovala aj šľachtiteľská stanica. Posledných 20 rokov sa však oň nikto nestaral. V rámci spolupráce so Strednou odbornou školou v Želovciach, ktorej zriaďovateľom je BBSK, odborník Milan Dugovič urobil audit všetkých stromov. Navrhol náhradnú výsadbu drevinami, ktoré nepotrebujú žiadnu chemickú ochranu či manuálnu závlahu, z čoho vychádza posilnenie orecha.
Na začiatku bude cesnak
„Ide o investíciu do pôdy, do domácej produkcie, do ľudí v našom kraji i žiakov v našich školách. Keď si zoberieme, že vypestovanú úrodu budú ešte aj zužitkovávať zariadenia v našej zriaďovateľskej pôsobnosti, kraj tým v istej miere šetrí, a zároveň do škôl či domovov sociálnych služieb posiela produkty, ktoré by inak kupoval od dovozcov, ktorých často nepoznáme,“ konštatoval predseda BBSK Ján Lunter.
Sociálny podnik v tomto roku zatiaľ zamestná troch ľudí a začne s pestovaním zimnej odrody cesnaku. Postupne pribudne ovocinárstvo, chov včiel a pestovanie drevín, neskôr je v pláne výroba produktov.
Keďže ide o prvý agro–drevinový ekosystém na Slovensku, odborne chce spolupracovať s Národným lesníckym centrom na pestovaní drevín, Stredná odborná škola Želovce má byť garantom pre ovocinárstvo, Spojená škola Poltár zastreší pestovanie zeleniny a banskobystrická Stredná odborná škola Pod Bánošom bude zasa garantom chovu včiel.