Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Slovensko bolo vlani 6. najvýznamnejším exportérom sladu v Európe

pivo
insert_photoTASR

Slovensko je sladovníckou veľmocou – zo sladovníckeho jačmeňa vyrába kvalitný slad, o ktorý majú pivovary vo svete veľký záujem. Vlani bolo šiestym najvýznamnejším exportérom sladu v Európe. Informovala o tom prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu (SZVPS) Jana Shepperd.

Sladovnícky priemysel v SR je podľa nej príkladom odvetvia potravinárstva, ktoré je schopné obstáť v zahraničnej konkurencii, robiť dobré meno Slovensku, a pritom zlepšovať dlhodobo negatívnu obchodnú bilanciu domáceho agropotravinárskeho sektora. Hoci záujem domácich sladovní o slovenský sladovnícky jačmeň rastie, na Slovensku sa ho pestuje stále menej. Za posledných desať rokov osevné plochy klesli o polovicu, upozornila Shepperd.

Cieľom SZVPS je podľa nej zvýšiť záujem slovenských poľnohospodárov o pestovanie jarných odrôd sladovníckeho jačmeňa. Na Slovensku je sedem sladovní, ktoré spracovávajú sladovnícky jačmeň na slad. V roku 2018 prekročila celková výroba sladu úroveň 290.000 ton, čo je doteraz najviac za posledných desať rokov. Z celkového množstva sladu vyrobeného na Slovensku potrebujú domáce pivovary približne jednu pätinu. Zvyšok sa predáva pivovarom do zahraničia.

Každý rok chýba 50 až 100-tisíc ton sladovníckeho jačmeňa

Shepperd zdôraznila, že pivovarníctvo a sladovníctvo sú jednými z mála odvetví, ktoré nakupujú väčšinu svojich vstupov od slovenských dodávateľov. V prípade sladovníctva ide o 88 % vstupov a viac než 70 % z toho tvoria náklady za sladovnícky jačmeň, v prípade pivovarníctva je to až 95 % vstupov.

“Vzhľadom na výrazný pokles výmery osevných plôch jačmeňa jarného a skutočnosť, že približne len 40 % úrody jačmeňa jarného dosiahne sladovnícku kvalitu, chýba slovenským sladovniam každý rok 50.000 až 100.000 ton sladovníckeho jačmeňa, ktorý musia dovážať zo zahraničia,” povedal viceprezident SZVPS Tomáš Ševčík.

Na zachovanie konkurencieschopnosti slovenských sladovní na svetových trhoch je podľa jeho slov potrebné posilniť pestovanie jačmeňa jarného na Slovensku.

Z dôvodu klimatickej zmeny, ktorej dôsledkom je aj nedostatok rovnomernej vlahy v pôde, sa podľa Ševčíka šľachtitelia, pestovatelia a spracovatelia snažia nájsť riešenia aj v nových odrodách a formách sladovníckeho jačmeňa či nových agrotechnických postupoch.

“V posledných rokoch sa v rámci tejto spolupráce napríklad úspešne testuje vysievanie jačmeňa jarného na jeseň v južných regiónoch Slovenska. O tieto výsledky a skúsenosti sa navzájom delíme a aj takýmto spôsobom sa snažíme zvýšiť záujem o pestovanie sladovníckeho jačmeňa na Slovensku a zabrániť tomu, aby sladovnícky jačmeň mizol z našich polí,” dodal Ševčík.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments