Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky

Seriál SPP: Poznáme návrh zastropovania a odstránenia historického princípu

Včera (streda 12. októbra) zverejnilo zastúpenie Európskej komisie na Slovensku legislatívny návrh Spoločnej poľnohospodárskej politiky na roky 2013-2020.

„Na obdobie rokov 2014 – 2020 navrhujeme ponechať výdavky SPP na úrovni roku 2013 (v nominálnej hodnote),“ uvádza EK.

Na prvý pilier, to znamená na priame platby a trhové výdavky sa počíta s prostriedkami 317,2 miliardy eur. Druhý pilier by mal dostať za sedemročné obdobie 101,2 miliardy eur.

„Navrhujeme podporovať príjmy poľnohospodárov spravodlivejšie, jednoduchšie a adresnejšie. Základná pomoc na podporu príjmov sa bude týkať len činných poľnohospodárov. Platba sa bude od 150 tisíc eur postupne znižovať a bude ohraničená sumou 300 tisíc eur na podnik a rok, pričom sa bude brať do úvahy počet pracovných miest vytvorených v poľnohospodárskych podnikoch. Zároveň bude spravodlivejšie rozdelená medzi poľnohospodárov, regióny a štáty,“ uvádza Európska komisia.

Dušan Chrenek, vedúci oddelenia z Generálneho riaditeľstva EK pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka hovorí, že do stropu sa nezapočítavajú mzdové výdavky a sociálne odvody.

Pri odstránení historického princípu Komisia oznámila, že dôjde k postupnému vyrovnávaniu platieb.

„Postupné vyrovnávanie sa dotkne tých krajín, ktorých priame platby sú pod úrovňou 90 percent EÚ. Zvýšenie priamych platieb bude predstavovať 30 percent medzi súčasnou úrovňou a 90 percentami priemeru EÚ,“ uviedol D. Chrenek.

Vysvetlenie tejto zložitej vety hovorí, že ak v súčasnosti dostávajú naši poľnohospodári X a 90 percent priemeru je Y, tak navýšenie bude prestavovať Y – X * 0,3.

„Reforma prehlbuje kolonizačný efekt. Pôvodne sme mali sľúbené sedemročné prechodné obdobie. To čo nás zabije je historický princíp a priame platby,“ uviedol tesne po zverejnení návrhu bývalý europoslanec a minister Peter Baco.

S jeho vyjadrením súhlasí aj predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, keď uvádza, že zverejnený dokument je jednoznačným sklamaním.

„To čo sme presadzovali neakceptovali. Čakali sme spravodlivejšiu poľnohospodársku politiku. Teraz sa dozvedáme, že nás čaká prechodné obdobie nie na desať rokov, ale až do roku 2020. Dokonca niektoré návrhy hovoria až o roku 2028,“ rozhorčuje sa Milan Semančík a dopĺňa, že keďže ide len o návrh, boj nie je prehratý a Slovensko bude rokovať s ďalšími jedenástimi novými členskými štátmi.

Ďalšie informácie o novej SPP vám budeme prinášať postupne. Najviac informácii sa ale dozviete na konferencii k tejto téme, ktorá sa koná už o necelé dva týždne v Nitre. Všetko potrebné o podujatí nájdete aj na stránke www.polnoprojekt.sk.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments