Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky

Seriál SPP: Mali by sme začať rozdeľovať veľké podniky?

Seriál SPP: Mali by sme začať rozdeľovať veľké podniky?
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Pred istým obdobím sme priniesli informáciu, že veľké farmy by mali mať po roku 2013 obmedzené dotácie. Vtedy sme sľúbili, že zistíme viac. Poľnohospodársky redaktor, ktorý informuje o návrhoch Európskej komisie priamo z Bruselu, portálu poľnoinfo.sk, poskytol vyjadrenie, že Európska komisia je presvedčená, že najväčšie farmy nepotrebujú veľké dotácie, ktoré v súčasnosti dostávajú.

V plánoch na reformu sa navrhuje, aby platby vyplácané v 1. pilieri boli prideľované na báze rovnakej platby na hektár pre každú farmu v jednotlivých členských krajinách, ale tento princíp by nemal platiť pre najväčšie farmy čerpajúce podporu nad 300 tisíc eur. Komisia predpokladá výnimku pre veľké farmy s vysokou mierou zamestnanosti (to znamená, že tzv. capping sa nebude uplatňovať ak bude intenzita práce nad stanovenú úroveň).

To prirodzene povedie k rozdeleniu väčších fariem na menšie podniky, aby si takto udržali výšku podpôr. A to je aj argument niektorých členských krajín ktoré sú proti cappingu. Členské štáty v tomto období pracujú na záveroch Rady k reforme SPP a jej posledná verzia znie: “Členské krajiny vo všeobecnosti nesúhlasia so zavedením horného stropu priamych platieb pre jednotlivé veľké farmy.” Prvotný návrh Parlamentu vyjadruje rovnaké stanovisko.

Ako informuje náš priateľ z Bruselu, je veľmi ťažké predpoklať, či sa tento návrh dostane do finálneho reformného balíka. Redistribúcia prostriedkov SPP z veľkých fariem na menšie, ktoré sú tradičnejšie, bola kľúčovou požiadavkou, ktorá sa objavila počas verejnej debaty o reforme SPP v minulom roku a preto je Komisia povinná sa týmto návrhom zaoberať. Vymedzenie podpory pre farmy s vysokou intenzitou práce by mohlo byť nájdením strednej cesty a zabezpečením, aby podpory boli presmerované od určitého druhu veľkých fariem s nižšou potrebou dotácií než návrh odobratia podpory pre všetky veľké farmy. Podobné návrhy na capping sprevádzali aj návrhy zdravotnej prehliadky SPP v roku 2008 a boli nakoniec zrušené členskými krajinami. – to isté sa môže zopakovať aj v tomto prípade, hoci tlak rozpočtu na SPP prinúti Radu reformovať politiku tak, aby bolo pred verejnosťou lepšie obhájiteľné zachovanie rozpočtu na SPP.

Autor článku: Odpoveď nášho bruselského spolupracovníka spracoval pre poľnoinfo.sk Peter Janovic.
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments