Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Do kanálov vlejeme 1,4 miliardy eur

Povrchové i podzemné vody na Slovensku by mali byť už o niekoľko rokov oveľa čistejšie ako dnes. Ako vyplýva z našich záväzkov voči Európskej únii, do roku 2027 má Slovenská republika odstrániť všetky zdroje ich znečisťovania. Ďalšie záväzky sa týkajú výstavby kanalizácie, ktorá by už o necelé štyri roky mala byť dobudovaná vo všetkých väčších slovenských mestách.

“S úniou máme dohodu, že do roku 2015 odkanalizujeme 100 % všetkých aglomerácií nad 2000 obyvateľov. S týmto má Slovenská republika veľké problémy, ale nie je v EÚ sama. Bol to veľmi ambiciózny plán, ktorý nie je jednoduché zrealizovať. Nejde pri tom iba o finančné hľadisko, ale je to aj organizačno-technický problém. Najmä pre Slovensko, ktoré voči ostatným krajinám únie dosť zaostalo,” uviedol minister životného prostredia József Nagy.

Ten pripomína, že Slovensko sa pri vstupe do EÚ zaviazalo k postupnému odkanalizovaniu a čisteniu odpadových vôd na celom svojom území. Prioritu, aj pri čerpaní zdrojov z fondov únie, majú aglomerácie nad 10.000 obyvateľov. V druhom slede budovania sietí sú sídla nad 2000 obyvateľov, po ktorých nasledujú menšie celky. Podľa údajov z Ministerstva životného prostredia bolo v roku 2009 napojených na kanalizáciu 59,4 % obyvateľov a odkanalizovaných bolo 29 % obcí.

“Aby sme tieto ciele dosiahli, potrebujeme približne 1,4 miliardy eur. Zatiaľ máme vyčlenených 800 miliónov eur z fondov a zrejme tých 400 miliónov eur budeme potrebovať v ďalšom programovom období,” skonštatoval Nagy.

Podľa ministra je budovanie kanalizácie a čistenie odpadových vôd pri ochrane životného prostredia a kvality vody mimoriadne dôležité. Aj preto je v súčasnosti na Slovensku rozpracovaných viacero veľkých projektov na výstavbu kanalizačných sietí.

“Napríklad v oblasti Štúrova sa doteraz vypúšťala odpadová voda priamo do Dunaja. Budeme to riešiť a teraz sa tam spúšťa veľká akcia za 20 miliónov eur,” spomenul Nagy.

Ideálny stav by podľa jeho slov nastal, keby sa dalo odkanalizovať a vyčistiť 100 % odpadových vôd.

“Ten optimálny stav by nastal, keby sme sa priblížili k 90 %. Pre občanov to má hlavne prínos vo zvýšení kvality a komfortu. Najväčší význam to má samozrejme pre životné prostredie, pretože tak ochraňujeme spodné vody a vodné toky,” dodal Nagy.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Peter
Peter
11. marec 2011 9:54

Čo je to za ignorantské tvrdenie …
Však Slovenské vody patria medzi najčistejšie a najkvalitnejšie na svete !!!