Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

Schodok českého agroobchodu dosiahol na konci augusta 1,149 miliardy eur

Schodok českého agroobchodu dosiahol na konci augusta 1,149 miliardy eur
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Poľnohospodársky zväz ČR na základe augustových dát zhoršil svoj odhad tohtoročného českého agrárneho zahraničného obchodu. V auguste predstavoval 29,6 miliardy českých korún (1,149 miliardy eur), medziročne sa tak prehĺbil o 2,4 miliardy korún (93 miliónov eur), do konca roka môže prepadnúť až na 45 miliárd korún (1,75 miliardy eur), povedal ČTK hovorca zväzu Vladimír Pícha.

Predtým zväz hovoril o tom, že môže stúpnuť nad vlaňajších rekordných 40 miliárd Kč (1,55 miliardy eur).

“Príčina je stále rovnaká, exportujeme predovšetkým suroviny a dovážame spracované potraviny či polotovary. Žiarivým príkladom je bilancia obchodu s mäsom, ktoré tvorí viac ako polovicu – 55 percent – záporného salda,” uvádza Pícha.

V zahraničí je podľa neho dopyt po českých zvieratách na porážku aj o genetický materiál

 “Avšak k nám sa dováža spracované mäso a mäsové výrobky. Ešte na začiatku tohto tisícročia sme dovážali ročne 60.000 ton mäsa. Za osem mesiacov tohto roka to bolo 326.000 ton. Žalostný situácia je u bravčového, kde naša sebestačnosť klesla pod 50 percent,” dodal hovorca.

Podľa odhadu zväzu bude prepad naďalej pokračovať. V budúcom roku by mohla byť sebestačnosť ČR v bravčovom mäse pod 40 percentami.

Schodok agrárneho zahraničného obchodu sa vlani medziročne prehĺbil zhruba o 7,88 miliardy korún (305 miliónov eur), dosiahol 40,3 miliardy (1,55 miliardy eur). Bol to tak zatiaľ najhorší výsledok.

Do Česka sa v minulom roku doviezol agrárny tovar za 228,6 miliardy korún (8,86 miliardy eur), čo je medziročné navýšenie približne o dve miliardy korún (77,5 milióna eur), naopak vyviezlo za 186,1 miliardy korún (7,21 miliardy eur), čo je medziročne menej o viac ako desať miliárd korún (387,5 milióna eur).

Saldo agrárneho zahraničného obchodu Česka bolo naposledy kladné v roku 1993. Od tej doby je bilancia v mínuse. Čiastočné zlepšenie salda pod 20 miliárd korún (775 miliónov eur) sa podarilo za skoršieho ministra poľnohospodárstva Mariana Jurečka (KDU-ČSL), ktorý už vtedy uviedol, že by chcel, aby schodok klesol na nulu. Na konci jeho funkčného obdobia, teda predvlani, však už deficit presiahol 30 miliárd korún (1,162 miliardy eur).

Súčasný minister poľnohospodárstva Miroslav Toman (za ČSSD) sa vlani niekoľkokrát vyjadril, že by bol pre to, aby sa na českých pultoch v obchodných reťazcoch zhruba zo 70 percent vyskytovali české produkty, a to u komodít, ktoré sú Česi schopní vyrobiť.

Kurz NBS zo dňa: 11.10.2019, EUR 1 = 25,807 CZK

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments