Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Zo sveta

Schodok českého agrárneho obchodu sa v polroku zlepšil o 15,5 percenta

Schodok českého agrárneho obchodu sa v polroku zlepšil o 15,5 percenta
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - prezentácia ČR na zahraničných výstavách.

Schodok českého agrárneho zahraničného obchodu v polroku medziročne klesol zhruba o 15,5 percenta na 20,6 miliardy Kč (788 miliónov eur).

Do ČR sa priviezol tovar za 124,3 miliardy Kč (4,752 miliardy eur) a vyviezlo sa za 103,7 miliardy Kč (3,965 miliardy eur). Poľnohospodársky zväz ČR podľa odhadu, ktorý má ČTK k dispozícii, súdi, že aj tento rok celoročné saldo prekoná 40 miliárd korún. Minuloročné výsledky boli zatiaľ z hľadiska deficitu najhoršie, išlo o 47,2 miliardy českých korún (1,805 miliardy eur).

„Agrárne saldo zahraničného obchodu ČR za rok 2017 presiahlo mínus 32 miliárd Kč, v roku 2018 mínus 41 miliárd Kč a v roku 2019 rekordných mínus 47 miliárd Kč. V niektorých obdobiach sa krátkodobo objavovalo zlepšenie. A bolo to tak aj za tohtoročný január až jún, keď sa záporné agrárne saldo medziročne znížilo o necelé štyri miliardy českých korún. Ale na zásadné zlepšenie za celý rok 2020 to nevyzerá – záporné agrárne saldo podľa nášho odhadu znovu presiahne 40 miliárd korún,“ píše zväz vo svojej analýze.

Od marca koronavírusová kríza, podľa zväzu, začala svetovo utlmovať medzinárodný obchod. Hlavná príčina záporného salda je v ČR stále rovnaká.

„Viac ako polovicu záporného agrárneho salda ČR tvorí vysoké záporné saldo u mäsa. Pri tejto komodite dlhodobo zostáva absolútne najvyššie záporné saldo zo všetkých agrárnych komoditných skupín,“ uvádza zväz.

V minulom roku tvorilo saldo na mäse 54 percent celkového deficitu, tento rok to podľa zväzu môže byť aj 62 percent.

EUR 1 = 26,155 CZK

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - prezentácia ČR na zahraničných výstavách.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments