Zadajte hľadaný výraz

Lesníctvo Z domova

Mičovský odštartoval nové rokovania s obchodnými partnermi Lesov SR

Mičovský odštartoval nové rokovania s obchodnými partnermi Lesov SR
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

S cieľom nastavenia nových obchodných podmienok pri obchodovaní s drevnou hmotou sa v sídle štátneho podniku Lesy SR uskutočnilo pracovné stretnutie obchodných partnerov. Tým nové vedenie nedávno vypovedalo rámcové zmluvy uzatvorené ešte bývalým manažmentom. Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský (OĽANO) víta všetky kroky nového manažmentu, ktoré prispejú k efektívnemu a transparentnému obchodovaniu v tomto podniku do budúcnosti.

Ako ďalej o rokovaní informoval Andrej Wallner z odboru komunikácie a marketingu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, agrorezort koncom júla avizoval vypovedanie 119 rámcových zmlúv, podľa ktorých bol predpokladaný objem dodávok dreva na úrovni približne 3 milióny metrov kubických. Tie vzbudzovali viaceré pochybnosti a boli uzatvorené bývalým vedením štátneho podniku Lesy SR.

“Dôvodmi na vypovedanie zmlúv boli najmä nedostatok zdrojov na naplnenie uzatvorených kúpnych zmlúv, čo predstavovalo ohrozenie plnenia z našej strany, ako aj ďalšie netransparentné podmienky,” uviedol na stretnutí generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Matej Vigoda.

Mičovský ocenil postupy nového vedenia štátneho podniku Lesy SR.

“Zišli sa tu desiatky zástupcov strategických obchodných partnerov a spracovateľov dreva a máme enormný záujem o nastavenie novej obchodnej politiky. Musí byť postavená na efektívnosti, transparentnosti, slušnosti, ako aj účelnosti,” povedal Mičovský.

Lesy, ako aj drevo patria podľa slov generálneho riaditeľa sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva MPRV SR Michala Tomčíka medzi veľmi cenné komodity.

“Na Slovensku máme dlhodobý investičný dlh k našim lesom. Je tu nevyhnutná potreba dofinancovania lesného hospodárstva a jeho zásadné prebudovanie z doposiaľ dominantnej produkcie dreva do kvalitnej a zodpovednej správy krajiny. Preto nové podmienky a mechanizmy pre obchodovanie s drevnou hmotou musíme nastaviť tak, aby sme efektívne a transparentne zhodnotili vyťaženú drevnú hmotu,” vyhlásil na rokovaní Tomčík.

Les nemožno podľa neho chápať ako fabriku na drevo, ale ako nenahraditeľný element zdravej krajiny a životného prostredia.

Platnosť vypovedaných rámcových zmlúv, ktoré vznikli ešte za bývalého vedenia podniku, sa podľa MPRV skončí po uplynutí výpovedných dôb, ktoré sa v individuálnych prípadoch líšia, spravidla ide o obdobie 6 alebo 12 mesiacov.

Wallner dodal, že MPRV SR, ako aj štátny podnik Lesy SR chcú v rokovaniach o novej obchodnej politike naďalej intenzívne pokračovať. Zverejnenie nových zásad obchodnej stratégie sa očakáva v októbri 2020.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments