Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Sanagro bije na poplach. Majú 12 kombajnov, mali by mať aspoň 40

Sanagro bije na poplach. Majú 12 kombajnov, mali by mať aspoň 40
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Slovenskí poľnohospodári vyzývajú vládu na urýchlené riešenie problému so zberom prvej úrody. Začať sa má v priebehu júla, teda v čase očakávanej kulminácie pandémie koronavírusu.

Obhospodarujú 14 tisíc hektárov pôdy

Aby sa však s prácami mohlo vôbec začať, je nutné umožniť bezproblémový príchod pracovníkov a techniky zo zahraničia, bez ich okamžitého umiestnenia v štátnej karanténe.

„Rovnako ako my, tak aj veľa ďalších slovenských farmárov realizuje zberové práce prostredníctvom českých či maďarských firiem, ktoré disponujú dostatkom fuknčných kombajnov i obslužného personálu, a s ktorými už roky takto spolupracujeme. Na začiatku leta, teda počas kulminácie koronavírusu, však môže byť presun techniky z Českej republiky na Slovensko výrazne obmedzený až nemožný, čo môže vážne ohroziť zberové práce,“ varuje Tomáš Kohút, generálny riaditeľ poľnohospodárskej skupiny SANAGRO. Ide o skupinu, ktorá združuje 10 fariem na západnom a strednom Slovensku a obhospodaruje 14-tisíc hektárov ornej pôdy.

V súvislosti s potrebou riešenia tejto situácie, ktorá môže v júli a auguste nastať, vyzvali slovenskí poľnohospodári Vládu SR na jej urýchlené riešenie. Už koncom marca predložili farmári krízovému štábu ministra pôdohospodárstva požiadavku súvisiacu so zabezpečením zberu úrody. Doposiaľ však nedostali žiadnu konkrétnu odpoveď.

Kohút: Slovenské farmy nedisponujú takým objemom techniky

Majitelia družstiev preto žiadajú, aby sa tejto téme začal venovať aj permanentný krízový štáb, ktorý okrem iného rieši aj otázky týkajúce sa zabezpečenia potravín na našom území. Hrozí, že ak naša vláda nezabezpečí príchod kombajnistov a ich technik z Českej republiky, či Maďarska, veľká časť úrody zostane na poliach alebo sa zozbiera neskoro, čo zas bude mať zásadný vplyv na kvalitu.

„Podľa môjho názoru veľká časť slovenských fariem nedisponuje takým objemom techniky a v takom technickom stave, ktorý by postačoval na kompletný zber úrody v potrebnom čase a požadovanej kvalite,“ tvrdí generálny riaditeľ skupiny SANAGRO. Podľa SANAGRO to súvisí s efektivitou, ktorú prináša nákup takejto techniky. „Kombajn je jednoúčelový stroj, ktorý na efektívne ekonomické využitie musí byť plne využitý minimálne 2 mesiace v roku, čo spoločnostiam umožňuje len vzájomná kooperácia v rámci V4. Technika je využitá pri „postupnej žatve“, kedy kombajny začínajú na juhu a presúvajú sa celou našou republikou až skončia na severe Čiech, takže sa tento problém týka aj našich maďarských a českých kolegov,“ objasňuje Tomáš Kohút zo SANAGRA.

Ak nedôjde k uvoľneniu, Česi a Maďari odmietnu prísť na Slovensko

„Naša spoločnosť disponuje na svojich farmách počtom 12 funkčných kombajnov, pričom na rozlohu pôdy, ktorú obhospodarujeme, by sme ich mali mať aspoň 40. Zapožičiavanie techniky, prevažne z Českej republiky, funguje už dlhodobo, pričom kontrakty sa uzatvárajú ďaleko pred samotnou žatvou. Avšak pri súčasnej situácii čakáme, aké kroky vláda podnikne a ako umožní dodávateľským firmám vstup na naše územie. Toto rozhodnutie by však malo prísť čím skôr,“ vyzýva Tomáš Kohút, generálny riaditeľ SANAGRO.

Ako dodáva, ak sa rozhodnutie neprijme, nebude mať kto realizovať zberové práce, nakoľko ak sa opatrenia neuvoľnia, českí a maďarskí dodávatelia na Slovensko odmietnu prísť a zazmluvnia si iné spoločnosti na území svojej krajiny. Zároveň už môže byť neskoro na riešenie situácie výhradne so slovenskými dodávateľmi.

Autor článku: TS Sanagro
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
15 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
realista
realista
21. apríl 2020 21:31

40 kombajnov ? sú dobre väzby v excelovskej tabuľke ?

Či pod prístreškom stoja ešte E 514 a SK 6 Kolos ?

Farmárka
Farmárka
22. apríl 2020 6:19
Odpoveď na  realista

Aj na Slovensku sú firmy poskytujúce služby v poľnohospodárstve. A za tú výmeru dostávajú dosť dotácií, aby si techniku kúpili. Len to by museli zaplatiť zamestnancov, neboli by zisky pre konečných užívateľov výhod. Čo je toto za tendenčný článok?

stefan
stefan
22. apríl 2020 6:35

tiež zdielam názor.. 14 tis hektárov neobhospodaruje „skutočný“ poľnohohospodár… tu skôr ide o finančú skupinu a nechcú akceptovať straty.. zdravý sedliacky rozum my hovorí že ak farmar s 300-500 hektármi dokáže uživiť jeden kombajn a to má vyššie náklady tak takato firma by s tým nemala mať problém kúpiť 40… Celý komentár »

DoesntMatter
DoesntMatter
22. apríl 2020 7:37
Odpoveď na  stefan

Co to tu trepete? 500 ha podnik v lepsich podmienkach urobi zisk 200€/ha (v priemere) = 100.000 € Na kombajn by isiel cely 3 rocny zisk. A co ostatne stroje, poda, zvysovanie urodnosti atd.? Kde ste to videli, ze 500 ha podnik uzivi kombajn? Mne nevychadza realna navratnost kombajnu ani… Celý komentár »

G.S.
G.S.
22. apríl 2020 18:33
Odpoveď na  stefan

Pokiaľ viem Sanagro alias JaT malo 18000 ha a teraz už vyše 31000 pod kontrolou.

realista
realista
22. apríl 2020 19:29
Odpoveď na  stefan

re DoesntMatter

na 500 ha by mal bohate stačiť napr.

https://autoline.sk/-/predaj/kombajny/JOHN-DEERE-W650i–19121611281467055900

a to má k Vaším počtom daleko….alebo nakúpil kombajn cez firmu Kropil & spol ….?

i.l.
i.l.
23. apríl 2020 7:56
Odpoveď na  stefan

tam nech sa chovaju ako ludia a nie jak financne hovada.sluzby na slovensku a kombajnov je dost ,keby nacas platily a zamestnaly si ludi vsetko by fungovalo .najprv podniky rozdrbaly a teraz sa hraju na bosov.tam si zasluzia zerzavu lopatu dobre cez chrap. hajzly!!!!…

Andrej
Andrej
22. apríl 2020 11:20

Bijú na poplach ?? Ako keby už horelo pod zadkom. A týmto určite nehorí. Čistí biznismeni v poľnohospodárstve. Vláda by im mala odpovedať slovami bulharského premiéra adresovaných podnikateľom : Najskôr predajte svoje Bugatti a až potom niečo požadujte.

Juraj.
Juraj.
22. apríl 2020 13:14
Odpoveď na  Andrej

Všetko nasvedčuje tomu, že tie veľké podniky sú len práčka na peniaze, veď keď sa to neoplatí, prečo sa tak bijú o pôdu? A o akom zisku hovoria? Pokiaľ viem, žiadny nevykazujú.

Kombajny
Kombajny
22. apríl 2020 16:09

Na základe článku ponúkam pomoc pri zbere úrody s našimi kombajnami, cakam na skorú odpoveď. Ja osobne si myslím ze Slovensko má dosť kombajnov, len by bolo vhodné ich aj využívať a nie za každú cenu sa spoliehať na cezhraničnú pomoc. Moje postrehy z minulosti, Slovenské kombajny 1ha od 48e… Celý komentár »

Kopek
Kopek
22. apríl 2020 19:54

Aj ja ponúkam kombajn,no kvalitnú obsluhu si musia pánkovia zaplatiť. Presne ako bolo vyššie spomenuté-zabudnite na 50 €/ha . Zodrať stroj, stráviť leto v robote, platiť pokuty ak sa mi pokazí mašina-pánko pri prestoji nezarába… Kosím pre ozajstných gazdov. Pod 80€/ha by som bol v strate. No a predstavte si-obe… Celý komentár »

esháerkár
esháerkár
22. apríl 2020 20:23

Pre pána Jána,čo je toto za ľudí? Mať 14000 hektárov chcem, no starosti s nimi nechcem. Samí plačkovia. Veď keď ti to nejde,nevieš a nestíhaš vykašli sa na to (podnikanie). Ty si neni ten jeden jediný čo ich musí mať. Daj ich sem. Namiesto riešenia problémov vo vnútri firmy-plačkáš a… Celý komentár »

Ján
Ján
22. apríl 2020 20:50
Odpoveď na  esháerkár

Za tento príspevok máš 100 bodov. Títo „plačkovia“ nech nepodnikajú!!! My ako aj vláda má sa starať o ich blaho,pritom
nech ukážu svoje auta a nehnuteľnosti ktoré vlastnia !!!
Chudáci,pritom všetci vieme ako sa majú,a čo dotácie? Tie by som zrušil!

Štefan
Štefan
30. apríl 2020 12:06
Odpoveď na  esháerkár

Tak veru dobre napisane

shr
shr
23. apríl 2020 15:03

Kombajn sme kúpili pri 129 hektároch. Na lízing, už je splatený. Nebolo to ľahké, ale teraz sme radi, že ho máme. Nech každý má toľko pôdy, o ktorú sa vie poctivo starať.