Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Saldo ZO sa môže v dôsledku sucha vrátiť k jednej miliarde

Saldo ZO sa môže v dôsledku sucha vrátiť k jednej miliarde
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Prvovýrobcovia majú hlavu v smútku. Aj keď sa štatistiky v priemeroch predpokladov úrod sčasti odlišujú, v zásade sa nemýlia v očakávaných výpadkoch. A to ovplyvní nielen ekonomickú bilanciu podnikov prvovýroby, ale v konečnom dôsledku aj ceny potravín priamo v obchodoch. Aj keď výmera zožatých plôch prekročila polovicu, už teraz Zväz výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností vyčíslil škodu na približne 230 miliónov eur. Celkový výpadok produkcie hustosiatych obilnín by mohol narásť až na 560 tisíc ton.

Aj keď ekonomickí analytici neraz všetko nechávajú na trh a spoliehajú sa na to, že všetko vyriešia dovozy, menej sa už hovorí aj o prirodzenom zvyšovaní ceny základných obilnín z dôvodu neúrody či ekonomický stav našich podnikov prvovýroby po tohtoročnej sezóne. U pšeníc vychádza až 29% výpadok a júlové dažde prvovýrobcom už nepomôžu, práve naopak. Mohli by zhoršiť aj relatívne dobrú kvalitu zozbieraných obilnín. Lepšia situácia by však mohla byť pri kukurici a cukrovej repe, naopak ešte horšia pri repke a sóji.

„Pokiaľ ide o obilniny, situáciu treba vnímať komplexne. Na Slovensku sa netvoria ceny aj preto, že neprodukujeme také objemy, aby sme dokázali ceny vygenerovať. Všeobecne situácia v Európe je nerovnomerná. Už teraz v čase žatvy sú ceny relatívne vysoko nastavené a predpokladá sa, že budú ešte rásť,“ hovorí predseda Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností Marián Uhrík.

Jeho kolega, odborník na obchod s agrokomoditami Jozef Rebro pripomína aj ďalší vplyv.

„Pokles, ktorý bol zaznamenaný v odhadoch úrody v rámci južnej Ameriky je 25-27%. A celý svet je závislý na tejto produkcii, rovnako aj my v európskom teritóriu.“

Obaja zdôrazňujú, že tento stav zasiahne štatisticky aj do našej ekonomiky, pretože zníženie vývozu týchto komodít v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi zmení aj celkovú ekonomickú bilanciu.

„Príkladom toho je rok 2010 a 2011. V roku 2010 sme mali záporné saldo v zahraničnom obchode s agrokomoditami zhruba vo výške jednej miliardy eur. Úroda v roku 2010 bola nižšia, čiže export nebol taký vysoký. V roku 2011 sa ale saldo znížilo o zhruba 250 miliónov eur a to najmä vďaka tomu, že bola lepšia úroda, ktorá naštartovala vývoz. Tento rok avizujeme výpadok v tržbách približne na úrovni 230 miliónov eur, takže sa dá očakávať, že saldo znova stúpne k jednej miliarde. Situácia by ešte výraznejšie mohla ovplyvniť živočíšnu výrobu, napríklad produkciu ošípaných. Zvýšené ceny kŕmnych zmesí sa nepochybne odrazia aj v dorobenej cene bravčového a hydinového mäsa. Na zvýšenú cenu od prvovýrobcov môže obchod reagovať aj lacnejšími dovozmi zo zahraničia, a tak nepriamo ešte znížiť stavy ošípaných na Slovensku,“
hovorí predseda Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností Marián Uhrík.

Autor článku: Karol Vrbský – poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments