Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

S cenou tvrdej pšenice sú spokojní

S cenou tvrdej pšenice sú spokojní
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Predseda družstva Andrej Adamovič

Roľnícke družstvo podielnikov v Dolnom Dubovom začalo pred niekoľkými rokmi s pestovaním tvrdej pšenice. Obilnina, ktorú vedia oceniť najmä zahraniční odberatelia pôsobí na podnik v okrese Trnava ako významný stabilizačný faktor hospodárenia.

„Tento rok sme už žatvu tvrdej pšenice ukončili s výsledkom 6,4 tony z hektára,“ uviedol v piatok pre poľnoinfo.sk Andrej Adamovič, predseda družstva.

Tvrdú pšenicu pestovali v Dolnom Dubovom na výmere 125 hektárov pôdy.

„Aktuálne sa ceny tvrdej pšenice pohybujú okolo 250 eur za tonu,“ povedal predseda družstva a bolo vidieť, že je so súčasnou cenou spokojný. Dlhodobý priemer cien za túto obilninu dosahuje v spomínanom podniku necelých 200 eur.

Začiatok žatvy mäkkej pšenice prerušili štvrtkové zrážky. Andrej Adamovič verí, že úroda tejto obilniny, ktorú pestujú na podobnej výmere ako tvrdú pšenicu, by mohla dosiahnuť približne 7,5 tony z hektára.

„Napriek tomu, že v niektorých oblastiach Slovenska bol na jar problém s nedostatkom zrážok, u nás boli rovnomerne rozložené. I z tohto dôvodu očakávame nielen dobrú úrodu, ale i kvalitu produkcie mäkkej pšenice,“ hovorí predseda.

Vizitka:
RDP Dolné Dubové hospodári na výmere 830 hektárov poľnohospodárskej pôdy. Tržby z rastlinnej výroby dosahujú 65 % celkových tržieb. V živočíšnej výrobe sa nachádzajú v TOP 20 Slovenskej hosteinskej asociácie, keď priemerná dojivosť prekračuje 9300 litrov mlieka na kravu. RDP Dolné Dubové investovalo za posledné štyri roky do modernizácie výroby približne 1 milión eur a zamestnáva 23 pracovníkov.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Predseda družstva Andrej Adamovič

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments