Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Rusi zasypávajú svet svojou pšenicou

Rusi zasypávajú svet svojou pšenicou
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Burza CBoT v Chicagu v priebehu ostatného týždňa posilnila o približne 2,2%. Burza EURONEXT v Paríži oslabila o 1%, i keď v strede týždňa prekonala hodnotu 200 eur za tonu pre termíny obchodovania august. Burza BÉT v Budapešti oslabila vplyvom prepočtu meny, napriek tomu, že jej cena od začiatku týždňa posilnila o 300 HUF. Celkový pokles bol teda viac ako 1,5% .

Na cenu pšenice v tomto období pôsobí najmä situácia ohľadne Ruskej federácie. Pšenica z Ruska je momentálne lacnejšia ako americká a preto tlačí cenu nadol. Hlavní importéri sa orientujú na ruský trh. Egypt tradične dováža veľkú časť pšenice z USA. Tento rok ale nakúpil významné množstvo práve z Ruska a Rumunska.
Po povolení vývozu zaplavilo trh obilie z Ruska a dosiahlo rekordný exportný potenciál 2,4 mil. ton!

Maďarsko: Súčasné výsledky žatvy v Maďarsku hovoria o produkcii pšenice na úrovni 3,9 mil. ton! Ako sme už publikovali aj v iných textoch na portáli poľnoinfo.sk, potreba pšenice v Maďarsku je na úrovni 2,5 mil. ton. Zožatých je už 923 tisíc hektárov a priemerná úroda je na úrovni 4,2 tony z hektára, čo je o 0,5 tony viac, ako v minulom roku.

Nemecko: Podľa posledných informácií je v Nemecku zožatých asi 20% pestovateľských oblastí a na juhu krajiny v časti Sachsen a Sachsen – Anhalt zhruba jedna tretina. Na severe krajiny ešte žatva len začína. Doteraz nie sú k dispozícii žiadne výsledky ohľadne množstiev ani kvality, pretože situácia je neustále ovplyvňovaná počasím, hlavne dažďami.

Rakúsko: Podľa rakúskeho združenia AMA je žatva v tejto krajine ukončená na 85% a kým sa koncom júna očakávala produkcia obilnín 2,7 mil. ton, momentálne sa hovorí o množstve viac ako 3 mil. ton. Problémy sa ale začínajú objavovať v otázke kvality! Tú by mohla vykryť práve produkcia z Maďarska.

Medzinárodná rada pre obilniny (IGC) očakáva globálnu rekordnú produkciu obilnín 1,817 miliardy ton. Na druhej strane podľa IGC vzrastie aj svetová spotreba na 1,829 miliardy ton, takže by podľa tejto správy mali rezervy postačiť. Tieto sú síce toho času síce dostačujúco k dispozícii, ale spotreba nemôže dlhodobo prevyšovať produkciu.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments