Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Z ekonomiky

Rokovanie o obmedzení obchodných marží sa odsunulo na september

Obmedzenie obchodných marží najväčších obchodníkov pri predaji potravín na 20 percent sa zatiaľ nekoná. Poslanci Národnej rady SR totiž na návrh klubov Smeru-SD, SNS a ĽS-HZDS presunuli rokovanie o návrhu novely zákona o cenách od koaličných poslancov Zdenky Kramplovej (ĽS-HZDS) a Ivana Vargu (Smer-SD na septembrovú schôdzu. S týmto návrhom zásadne nesúhlasí ministerstvo financií (MF).

“Dnes je situácia taká, že keď dodávatelia znížia cenu, za ktorú dodávajú určitý produkt do obchodných sietí, nie je táto cena automaticky znížená aj na pultoch. Toto má riešiť predložený návrh zákona,” vysvetľovala pri predkladaní novely Kramplová. Regulovaná marža je podľa nej nástroj, ktorý obchodníci nemôžu obísť.

Ak by parlament novelu zákona schválil, obchodníkom, ktorí za predchádzajúce účtovné obdobie dosiahli tržby najmenej 50 miliónov eur (1,51 miliardy Sk), obmedzí obchodnú maržu pri predaji potravín na 20 percent. Obchodná marža bola pritom definovaná ako rozdiel medzi cenou potravín, za ktorú ich prevádzkovateľ maloobchodu získal, zníženou ešte o niektoré požadované poplatky, a cenou, za ktorú ich obchodník predáva konečnému spotrebiteľovi.

Rezort financií však návrhu vyčíta viacero nedostatkov. Príslušná problematika je podľa MF riešená zákonom o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, čo zakladá potenciálny nesúlad medzi zákonmi. Navyše poslanecký návrh upravuje časť zákona o cenách, s ktorou vôbec nesúvisí a je tiež v rozpore so základnými pojmami tejto právnej úpravy. Rezort financií tiež nesúhlasí s tvrdením predkladateľov, že ich novela nebude mať dopad na štátny alebo iný verejný rozpočet.

Poslanci zároveň na september presunuli aj rokovanie o zavedení povinného označovania potravín aj údajmi o výrobcoch v prípade, keď je výrobok označený len obchodným menom, názvom, ochrannou známkou alebo iným charakteristickým znakom maloobchodu. Novela zákona o potravinách, ktorú rovnako predložila Zdenka Kramplová, reaguje na terajšiu právnu úpravu, ktorá umožňuje maloobchodom označovať tovar len označením značky maloobchodu bez povinnosti označiť takýto tovar údajom o obchodnom mene výrobcu. “Odníma sa tým spotrebiteľovi právo získať informáciu o výrobcovi tovaru,” tvrdí exministerka pôdohospodárstva.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments