Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2019 Jesen LEFT
Branding VUB 2019 Jesen RIGHT
Branding VUB 2019 Jesen TOP
Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
Z domova Živočíšna výroba

Rok 2018 bol z pohľadu stavov hospodárskych zvierat mierne optimistický

chat_bubbleKomentáre: 0 visibilityZobrazenia: 139
UniCredit Bank 2018

Rok 2018 možno považovať z pohľadu stavov hospodárskych zvierat za mierne optimistický. Oproti roku 2017, ale najmä 2016, sa okrem dojníc zvýšili stavy všetkých sledovaných zvierat. Na utorkovej tlačovej konferencii to uviedol predseda predstavenstva Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností (ZVKSaOS) SR Marian Uhrík.

Najväčšie zvýšenie oproti roku 2016 podľa Uhríka bolo zaznamenané v prípade stavov brojlerov, kde sa stavy zvýšili o 633.000 kusov, teda o 10,82 %. Pozitívny trend bol aj pri stavoch ošípaných. Stavy prasníc sa zvýšili o 6,61 %. Celkové stavy ošípaných narástli na 627.000 kusov, čo predstavuje zvýšenie o 2 %. Narástli aj stavy nosníc, a to o 4,04 % na 6,1 milióna kusov. V prípade dojníc bolo zaznamenané zníženie o 1,53 %.

Negatívne však podľa Uhríka vyzerá pokles stavov od roku 2005, keď sa stavy ošípaných znížili z 1,1 milióna kusov na 0,63 milióna kusov k ultimu roku 2018. Predstavuje to zníženie o 57 %. Uhrík zdôraznil, že stavy dojníc sa znížili ešte dramatickejšie, o 63 % a absolútnych 72.000 kusov. Jedine v sektore hydiny nedošlo k žiadnemu dramatickému poklesu.

Uhrík tiež upozornil na to, že zväz je pesimistický v prípade splnenia cieľa zabezpečenia 80 % sebestačnosti domácej produkcie.

„Tento zámer sa absolútne nedarí plniť,“ podotkol.

Jediné odvetvie, kde je Slovensko relatívne sebestačné, je podľa neho sektor výroby vajec.

V tejto súvislosti je podľa neho dôležitý aj vývoj spotreby mäsa v kilogramoch na obyvateľa.

„Za posledné dva roky sa spotreba mäsa na Slovensku zvyšuje,“ poznamenal Uhrík.

Spotreba bravčového mäsa je tradične najvyššia, nasleduje spotreba hydinového mäsa a hovädzieho mäsa sa spotrebuje najmenej. Podľa Uhríkových slov však má Slovensko oproti krajinám Európskej únie (EÚ) veľmi nízku spotrebu mlieka a mliečnych výrobkov.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1421 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.