Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Pšenica za 212 eur údajne nie je predražená

Pšenica za 212 eur údajne nie je predražená
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Poslanci Smeru-SD dnes neprišli na mimoriadne zasadnutie Výboru Národnej rady (NR) SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie ku kauze nákupu údajne predražených agrokomodít Správou štátnych hmotných rezerv (SŠHR).

Výbor, z ktorého sa ospravedlnila väčšina členov, tak nebol uznášaniaschopný, jeho rokovanie by sa preto malo uskutočniť opäť budúci týždeň.

Ako však ubezpečil šéf SŠHR Kajetán Kičura, členovia výboru dostanú všetky potrebné informácie o nákupe agrokomodít už na nasledujúcom stretnutí.

„Úkony, ktoré boli uvádzané v médiách, sú nepravdivé a nezakladajú sa na žiadnych relevantných skutočnostiach. Verím, že budeme môcť nielen médiám, ale hlavne poslancom vysvetliť, ako tieto nákupy prebiehali. V žiadnom prípade nie sú predražené, sú v súlade nielen so zákonom, ale aj s dobrými mravmi a obchodnými zvyklosťami a  sú výhodné pre štát,“ vyhlásil.

Podľa medializovaných informácií mal štát prostredníctvom SŠHR nakúpiť predraženú potravinársku pšenicu za 212 eur za tonu, pričom v tom istom čase ju poľnohospodári predávali za cenu približne 150 eur za tonu. Hmotné rezervy ju mali kúpiť od firmy Montir, vlastnenej partnerom finančnej skupiny J&T Igorom Rattajom.

Napriek tomu, že sa výbor neuskutočnil, poslanci chvíľu so šéfom SŠHR neformálne diskutovali. Zaujímalo ich najmä to, či nákupná cena pšenice vo výške 212 eur, ktorú uvádzali médiá, bola správna a či sa v núdzových zásobách nachádza pšenica zo Slovenska, Ukrajiny alebo Poľska.

„Čo sa týka konkrétnej dražby, je pravdivá a bude presne vysvetlené, prečo je to táto cena. Dostanete detailnú odpoveď, nielen o zákonnosti, transparentnosti, ale aj o ekonomike celého tohto prípadu,“ ubezpečil poslancov Kičura s tým, že je pripravený niesť zodpovednosť, ak sa preukáže, že hmotné rezervy pri nákupe agrokomodít pochybili. „Som pripravený niesť akúkoľvek zodpovednosť za to, čo naša stopercentná dcéra obstarala v zmysle zákonnej povinnosti, ale aj tej ceny. Som pripravený sa za to postaviť,“ dodal Kičura.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Jahnatko
Jahnatko
31. marec 2014 7:11

Zbytocna obhajoba. JaT sa nabalili ako vzdy a ludia to Smeru spocitaju tak ako v prezidentskych volbach. Na kazdu svinu sa vari voda.