Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Pšenica rastie najrýchlejšie za posledných 37 rokov

Pšenica rastie najrýchlejšie za posledných 37 rokov
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Cena pšenice na burze CBOT dosiahla 22 mesačné maximum ( celkovo posilnila približne o 23 percent). Príčinu rastu cien je potrebné vidieť v extrémne suchom počasí v Rusku. Cena pšenice sa dostala na úroveň októbra 2008 a ceny stúpajú i na iných burzách. Burza Euronext hovorí o raste cien v mesiac júl o približne 25 percent a burza v Budapešti o asi 22 percent. Rast cien pšenice na burzách dosiahlo tento mesiac najvyššie zhodnotenie od roku 1973.

IGC (Medzinárodná rada pre obilniny) upravila svoju správu ohľadne produkcie obilnín. Zmena oproti minulému mesiacu je 13 mil. ton. Stále je to ale 3. najväčšia produkcia v histórii. Spotreba klesla z 658 na 655 mil. ton, podľa ICG vplyvom ceny pšenice, ktorá rastie.

Podľa agentúry Reuters, by mala byť produkcia pšenice menšia tak v Európe, ako aj v USA. Dôsledky je potrebné vidieť v počasí.

Rusko
Ruské agrárne ministerstvo znížilo na rok 2010 očakávaný odhad produkcie obilnín z 81,5- 85 mil. ton na 72-75 mil. ton. Podobne sa znížili aj čísla exportu. Predpoklad je, že export dosiahne len 11 -19,5 mil. ton, kým po iné roky presiahol 20 mil. ton. Podľa nezávislej ruskej obchodnej agentúry SovEcon, môže produkcia klesnúť aj pod 70 mil. ton. Pre porovnanie, minulý rok zožali v Rusku 97 mil. ton obilnín. Pri pšenici SovEcon predpovedá produkciu 47-48 mil. ton, oproti 61,7 mil. tonám z minulého roka. O kvalite sa ešte nik nechce zmieňovať. Čísla sú však už teraz alarmujúce. Jasne sa preukázal aj ich vplyv na burzu CBOT.

Európska únia
Strategie Grain – francúzska agentúra vo svojej júlovej predpovedi znížila predpokladané množstvo vyrobenej pšenice pre EÚ. Tento rok sa podľa nich urodí 129,5 mil. ton ( minulý rok 129,8). Oproti predchádzajúcej predpovedi ide o pokles o 3,5 mil. ton. Podľa Strategie Grains v Nemecku, Beneluxe, Francúzsku, Poľsku a Veľkej Británii sa na poklese produkcie podpísalo suché počasie. V štátoch ako Maďarsko, Bulharsko a Rumunsko to boli dažde.

Nemecko úrodu očakáva 24,1 mil. ton ( pokles oproti minulému roku cca. 1 mil. ton). Francúzsko sa podľa tejto agentúry nevyhne poklesu o 370 000 ton na 35,1 mil. ton.

Bulharské ministerstvo zmenilo odhad úrod zo 4 na 3,5 mil. ton. Rumunské ministerstvo zo 6,7 na 6 mil. ton. Rumunsko i v minulom roku, v dôsledku sucha, zožalo menej pšenice 5,2 mil. ton.

Ukrajina:
Najnovšia správa ukrajinského rezortného ministerstva predpovedá pokles produkcie pšenice v roku 2010 o 15 percent.

Kazachstan patrí medzi 10 najväčších exportérov pšenice na svete . Tu by mala produkcia pšenice poklesnúť z 20,8 mil. ton v minulom roku na aktuálny 13,5-14,5 mil. ton. V roku 2008 sa ale urodilo iba 15,6 mil. ton, takže prepad produkcie nie je až tak alarmujúci. Obchodníci a potravinárske firmy sa ale obávajú, že Rusko, Ukrajina a Kazachstan by mohli obmedziť vývoz obilia, či dokonca úplne ho zakázať, aby mali dostatok pšenice pre domáci trh.

V Kanade poškodili úrodu pšenice prudké dažde. Analytici predpovedajú, že produkcia kanadskej pšenice bude tento rok o 35 percent nižšia ako vlani.

Sucho však nezasiahlo len pestovateľov pšenice, ale aj ďalších obilnín, napríklad jačmeňa, čo povedie k zvýšeniu cien celej škály produktov od piva po hydinu, ktorú chovatelia kŕmia jačmennými krúpami, konštatujú britské noviny Financial Times. Ceny pšenice v Európe v pondelok (2.8.) opäť vzrástla a dosiahla najvyššiu úroveň za dva roky.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments