Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny pšenice môžu porásť niekoľkonásobne

„Dnes námestník ruského ministra poľnohospodárstva informoval, že Ruská federácia nebude krátiť vývoz obilnín,“ povedal vo vysielaní Správ a komentárov Alexander Samylin, spolupracovník Slovenskej televízie v Rusku. Práve najhoršie suchá za posledných 130 rokov sú výrazným dôvodom nárastu cien obilnín na svetových trhoch. Upokojeniu situácie nepridávajú ani informácie o obmedzení vývozu obilnín z Ruska, Ukrajiny a Kazachstanu, ktoré patria k najvýznamnejším exportérom pšenice.

Stanislav Nemec, hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory pripustil, že ak by sa tieto slová ruského vedenia agrosektoru potvrdili, mohlo by to určitým spôsobom upokojiť situáciu na svetových trhoch so pšenicou.

„V roku 2007 sa cena až strojnásobila. V súčasnosti vzrástla len o päťdesiat percent. Situácia nie je dramatická,“ uviedol dnes (utorok 3. júla) Roman Ižin, komoditný analytik.

Rast cien na svetových trhoch a ich vplyv na slovenských producentov obilnín potvrdil i Stanislav Nemec, podľa ktorého narástli ceny pšenice oproti minulému roku o 20 až 30 percent. Komoditný analytik ale poukazuje na ďalší možný prudký nárast cien obilnín.

„Je faktom, že až 50 percent svetových zásob pšenice je umiestnených v krajinách ako India, Čína, Egypt a Sýria. Pričom ich oficiálne zásoby vôbec nemusia byť reálne. Vieme, že Čína viackrát zvyšovala svoje zásoby, aby išla v súlade s plánom. To znamená, že ak sa ukáže nejaká výrazná neúroda i v Číne a zásoby neboli reálne, potom nastane problém a ceny môžu narásť i niekoľkonásobne,“ dodal R. Ižin.

Autor článku: redakcia poľnoinfo.sk - spracované podľa relácie Správy a komentáre vo vysielaní Slovenskej televízie.
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments