Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Pšenica. Ceny minulý týždeň rástli

Pšenica. Ceny minulý týždeň rástli
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Pondelok (12. júla) sa niesol v znamení sklamania zo správy USDA, ktorá vyšla 9.7. Na trhu sa to prejavilo miernym poklesom cien. Postupne, ako však prichádzajú konkrétne správy z regionálnych zdrojov, cena sa pohla smerom hore.

Na burze Euronext došlo v priebehu tohto týždňa k nárastu až o 10 percent, burza BET rástla o približne 9,5 percenta. Budapeštianska burza sa reálne zvýšila o 2100 HUF a to hlavne ku koncu týždňa. Na burze CBOT sa ku koncu týždňa prestalo obchodovať s júlovými termínom a začalo sa s termínom dodania september. Nárast ceny je preto vyšší a činí 8,3 percenta.

Správy ohľadne horúčav a sucha zo západnej a východnej časti Európy vplývajú na cenu tejto komodity a tlačia ju smerom nahor. Ruská vláda už vyhlásila v niektorých regiónoch stav núdze /stredná a južná oblasť/ a hovorí o najhoršom suchu za posledných 130 rokov. Podobná situácia je aj v iných exportne významných krajinách, kde sa vplyvom počasia očakávajú straty. Nová prognóza počasia pre USA, ktorá predpovedá príchod horúčav, podporuje ďalšiu už pretrvávajúcu neistotu na trhu s obilím.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments