Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Prvovýrobcovia mlieka bijú na poplach

Prvovýrobcovia mlieka bijú na poplach
insert_photoSZPM - Prvovýrobcovia mlieka vyjadrili nespokojnosť s nízkymi cenami už minulý rok

Zástupcom Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka došla trpezlivosť a na problémy so speňažovaním svojej produkcie chcú poukázať petíciou. Jej cieľom je prijatie opatrení na zastavenie likvidácie chovov hovädzieho dobytka a tým aj udržanie zamestnanosti v tejto oblasti živočíšnej výroby.

Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka žiada, aby boli stanovené minimálne nákupné ceny surového kravského mlieka na európskej úrovni.

Situácia v chove hovädzieho dobytka je kritická. Minister pôdohospodárstva Stanislav Becík, požiadal v liste komisárku pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Mariann Fischerovú Boelovú, aby sa táto téma stala opätovne predmetom najbližšieho zasadania Rady ministrov pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka.

Nákupné ceny surového kravského mlieka dosahujú v závislosti od spracovateľov úroveň od 15 do 23 eurocentov (ct) za liter mlieka (4,52 – 6,92 Sk/l) a naďalej klesajú. Od januára minulého roku, kedy priemerná nákupná cena mlieka dosahovala približne 40 ct/l, došlo k jej prepadu na menej ako polovicu. K poklesu nákupných cien dochádza aj napriek tomu, že medziročne klesol objem nakúpeného mlieka o približne 30 miliónov litrov.

Aktuálne nákupné ceny nepokrývajú ani 60% výrobných nákladov najlepších chovateľov. Pri výrobných nákladoch na úrovni približne 35 ct/l mlieka tak dosahujú slovenskí prvovýrobcovia mlieka stratu v priemere 15 ct/l mlieka. Odhadujeme, že za prvé dva mesiace tohto roka sa dosiahne v prvovýrobe mlieka strata vo výške viac ako 20 miliónov EUR (vyše 600 miliónov Sk). V prípade pretrvania tejto kritickej situácie by mohla strata v tomto sektore dosiahnuť asi 120 mil. EUR (vyše 3,7 miliardy Sk) za rok !

Súčasný stav sa zdá pre podniky prvovýroby ako neriešiteľný. Chýbajú zdroje na mzdové náklady, ale aj krmivá pre zvieratá. Začalo sa s podstatným znižovaním stavov hovädzieho dobytka a so znižovaním počtu zamestnancov.

Zložitej situácií v prvovýrobe mlieka sa bude venovať aj nedeľná relácia Rádia Regina – Farmárova nedeľa. Pozvanie do štúdia prijali zástupcovia Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka, Slovenského mliekarenského zväzu a Zväzu obchodu a cestovného ruchu.

Autor článku: Soňa Ludvighová - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: SZPM - Prvovýrobcovia mlieka vyjadrili nespokojnosť s nízkymi cenami už minulý rok

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments