Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Protestujúci sa vrátia pred ministerstvo pôdohospodárstva

Protestujúci sa vrátia pred ministerstvo pôdohospodárstva
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Protest poľnohospodárov pred budovou MPRV SR 19.2.2024.

V pondelok 18. marca bude protest poľnohospodárov pred budovou ministerstva pôdohospodárstva v Bratislave. Takmer presne po mesiaci sa najmä menší poľnohospodári opäť vrátia na miesto, kde odovzdali na podateľňu agrorezortu svoje požiadavky. Oproti minulosti protestujúci sľubujú, že tentoraz zostanú pred budovou ministerstva počas celého pracovného času tamojších úradníkov. Informovali o tom dnes zástupcovia Združenia mladých farmárov na Slovensku – ASYF.

„Požiadavky boli vznesené začiatkom februára 2024 a dňa 19.2.2024 odovzdané Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR,“ informuje na sociálnej sieti Facebook ASYF.

Organizátori zo šiestich menších samosprávnych organizácií napríklad požadujú okamžité vyplatenie priamych platieb, úľavy sociálnych odvodov pre všetkých farmárov alebo odbúranie neúnosnej administratívnej záťaže.

„Je dôležité, aby došlo k spravodlivosti aj vo veci urgentného vyplatenia priamych platieb, nakoľko, poľnohospodári si splnili svoje povinnosti a preto je spravodlivé, aby si svoje povinnosti splnil aj štát prostredníctvom Pôdohospodárskej platobnej agentúry,“ hovorí Ján Jelen, predseda Združenia vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska.

Podobne vidí situáciu aj poradca ministra pôdohospodárstva a predseda ASYF Marián Glovaťák.

„Aj keď som bol vymenovaný do Zboru poradcov, neznamená to, že by sa konkrétne požiadavky riešili a aj zbor poradcov funguje povedzme že „spomalene“. Mal vzniknúť mailing list či výmena kontaktov, no nič z toho sa nedeje,“ hovorí Marián Glovaťák.

Predseda ASYF informuje, že v žiadnej z požiadaviek tak nedošlo k zásadnému posunu.

„Ministerstvo pôdohospodárstva je nepoučiteľné, aj v novom zložení pokračuje v starých praktikách,“ tvrdí Anton Vdovjak, zástupca Iniciatívy poľnohospodárov Slovenska.

V pondelok budú spoločne protestovať Združenie mladých farmárov na Slovensku – ASYF, Združenie vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska, Iniciatíva poľnohospodárov Slovenska, Spolok farmárov Slovenska, Združenie vlastníkov pôdy a rodinných fariem a Zväz ekologického poľnohospodárstva – Ekotrend.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Protest poľnohospodárov pred budovou MPRV SR 19.2.2024.

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Milota
Milota
22. marec 2024 1:27

…..každý chce mať dostetok financíí na záchranu každého kúska našej Zeme.,ŠTRAJK je dôkazom Zachraňujme čo sa dá zschrániť.ď.mc