Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Produkcia repky v Nemecku poklesne o 25 percent!

Produkcia repky v Nemecku poklesne o 25 percent!
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Cena repky sa na burze Euronext v Paríži od 11. do 15. júla stabilizovala a pre termíny obchodovania august posilnila o necelé 0,2 percento.

Zber repky v Maďarsku začal 14 . júna a v týchto dňoch je už ukončený. V oblasti Bács-Kiskun sa repka pestovala na 27 tisíc hektároch a priemerná úroda dosiahla 4,1 ton z hektára. Očakávania boli menšie a aj kvalita sa zdá byť v poriadku. Kompletné výsledky za Maďarsko zatiaľ nemáme k dispozícii. Aktuálne sa cena u našich južných susedov pohybuje na úrovni 421 až 432 eur za tonu.

Situácia v Nemecku je odlišná. Ako sme už v predchádzajúcich správach spomínali, Nemecký zväz družstiev (DRV) vo svojej poslednej prognóze potvrdil celkové zníženie produkcie tejto komodity pre celé krajinu. V dôsledku suchého počasia sa znížil hektárový výnos na 3,13 t, čo je o 20 percent menej ako minulý rok. Plocha osiatia repky v Nemecku sa znížila o 6,6 percenta na 1,36 mil. ha. Pri zníženej výnosnosti a menšej ploche sa očakáva zníženie produkcie repky o 25 percent na 4,258 mil. ton.

Celosvetová produkcia bola podľa posledných odhadov znížená o 1 percento, na 58,8 mil. ton. Pri veľkom dopyte hlavne zo strany spracovateľov biopalív je predpoklad zníženia celkových zásob o skoro 32 percent. Netýka sa to len Európskej únie, ale posledná správa USDA hovorí i o Kanade.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments