Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Produkcia repky v Európe by sa mala znova prepadnúť

Produkcia repky v Európe by sa mala znova prepadnúť
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Repka na burze EURONEXT v priebehu mesiaca jún oslabila a zaznamenala celkový pokles viac ako 7 percent.

Vývoj cien je pod tlakom. Na jednej strane je tesne pred žatvou, sklady sú prázdne a stále častejšie sa vynára otázka, či množstvo zožatej repky z novej úrody bude stačiť pokryť potreby trhu v tomto roku. Na druhej strane ale ceny dolu tlačí výrazne lepšie počasie na konci jari, ktoré odštartovalo jej výpredaje.

Nemecko: Najväčší exportér repky v EÚ bojuje od začiatku výsevu s problémami rastu tejto plodiny. Najskôr silné mrazy a neskôr suché obdobie bez zrážok spôsobili na repke škody. Z toho dôvodu počíta Nemecký zväz družstiev DRV s korekciou produkcie repky smerom nadol a to až o 20 percent oproti minulému roku. Aktuálne sa očakáva pokles výnosnosti na približne 3,2 t/ha, čo je oproti minulému roku pokles o skoro 0,7 t/ha. Pokles osevnej plochy o 100.000 hektárov, by podľa nemeckého štatistického úradu mohol znížiť produkciu až o 25 percent a to na 4,3 mil. ton. Minulý rok bola úroda repky 5,7 mil. ton.

Francúzsko: Suché počasie v tejto krajine poznačilo úrodu obilnín, ako aj vývoj repky. Júnová predpoveď USDA pre Francúzsko znížila predpoveď produkcie repky v roku 2011 na 4,68 mil. ton, oproti minulému roku, keď dosiahla produkcia 4,77 mil. ton.

Maďarsko: Tu by sa mala zberať repka z plochy 237 tis. hektárov. Výnosnosť sa predpokladá na úrovni približne 2 tony z hektára. Zníženie produkcie z približne 550 tis. ton na 529 tis. ton je v dôsledku neskorého výsevu zapríčineného veľkými zrážkami a povodňami.

Slovensko: U nás by sa malo v aktuálnom roku urodiť viac repky, keďže tu sa nevyskytli až také veľké výkyvy teplôt.
Podľa najnovšej správy USDA by produkcia na Slovensku mala dosiahnuť 371 tis. ton, oproti 342 tis. ton v minulom roku.
Štatistický úrad Slovenskej republiky v prognóze úrod predpokladá produkciu repky na úrovni 336 tisíc ton, pri priemernej úrode 2,31 ton z hektára. Ide o nárast produkcie, keďže v minulom roku dosiahla 322 tisíc ton, pri úrode pod 2 tony z hektára.

Produkcia repky v EÚ v posledných rokoch klesá. Pokiaľ v roku 2009 dosiahla 21,8 mil. ton, v roku 2010 – 20,6 mil. ton, tak v aktuálnom roku by mala byť na úrovni 19,2 mil. ton.

Viac repky by sa malo tento rok urodiť na Ukrajine a v Austrálii.

Celkový vývoj cien je neistý a podobne ako aj pri ostatných komoditách, veľmi úzko súvisí s vývojom počasia.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments