Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Prišli len pred tridsiatimi rokmi, ale pre poľnohospodárov sa stali favoritmi

Prišli len pred tridsiatimi rokmi, ale pre poľnohospodárov sa stali favoritmi
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - populárne značky Manitou, Dieci a Merlo.

Slovenskí poľnohospodári si v porovnaní s kolegami v západnej Európe obľúbili teleskopické manipulátory. Vyplýva to najmä z dôvodu, že naše priemerné farmy hospodária na vyššej výmere, ako tie v starých členských štátoch Európskej únie. Naši roľníci si tak dovolia siahnuť aj po špecializovaných strojoch ako sú napríklad aj „teleskopy“. V západnej Európe farmári ako alternatívu používajú čelné nakladače na traktor.

Z tohto dôvodu napríklad v Taliansku pripadá ročne na jeden nový teleskopický manipulátor približne 15-tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy, v Holandsku 12 500 hektárov a napríklad v Švédsku 11 750. U nás to bolo vlani 8 700 hektárov poľnohospodárskej pôdy.

Na hospodárskych dvoroch od roku 1990

„Teleskopické manipulátory boli plnohodnotná náhrada nakladačov HON, ktoré sa využívali v podmienkach Slovenska. Teleskopy ale poskytujú oveľa širšiu možnosť využitia vzhľadom na to, že je možné k nim pripojiť rôzne typy náradia. Výhodou je, že dĺžka výložníka teleskopických manipulátorov presahuje 7 metrov pri priemernej nosnosti 3,5 až 4 tony. Krátkodobo dokonca vedia nahrádzať traktor,“ hovorí profesor Pavol Findura z Technickej fakulty Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.

Teleskopické manipulátory sa na hospodárskych dvoroch začali objavovať po roku 1990. Ako jednou z prvých značiek, ak nie vôbec prvou, boli stroje Manitou. Je len úsmevné skonštatovať, že niektorí poľnohospodári tento názov začali používať pre všetky značky teleskopických manipulátorov, čím sa francúzskemu výrobcovi podarilo dosiahnuť to, o čom sníva každý pracovník marketingu.

V slovenských podmienkach sa tak zaradilo pomenovanie Manitou medzi tak zľudovené výrazy ako botasky, rifle, celaskon alebo názov vapka, ktorým mnohí užívatelia pomenúvajú vysokotlakový čistič bez ohľadu na značku.

Nové priestory pre populárnu značku

„Na to, aby sme na slovenskom trhu mohli byť 25-rokov dominantným dodávateľom teleskopických manipulátorov a na československom trhu dokonca ešte o 4-roky dlhšie, musí Manitou dlhodobo zaujať širokou ponukou, cenami a spoľahlivosťou,“ hovorí Pavol Domorák, konateľ spoločnosti Moreau Agri.

Oficiálny dovozca francúzskych teleskopov, ale aj ďalších značiek, vo štvrtok otvoril nové priestory vo svojom hlavnom sídle v Maduniciach. Súčasťou novej budovy, kde ešte vlani v máji bola len betónová plocha na ktorej sa uskutočnil Deň otvorených dverí, sú kancelárie, dielňa a sklad náhradných dielov.

Predaj teleskopov medziročne vzrástol

Vlaňajšok patril z hľadiska predaja nových teleskopických manipulátorov k tým lepším. Oproti roku 2018 predaj vzrástol dokonca o 25-percent.

„V roku 2019 pribudlo na Slovensku 218 nových teleskopických manipulátorov, čo je najlepší výsledok od roku 2016. Najviac ich prihlásila značka Manitou. Jej trhový podiel presahuje 41-percent a francúzsky výrobca u nás prihlásil 90-nových strojov,“ informuje AGRION – Združenie dodávateľov pôdohospodárskej techniky v SR.

Trhovou dvojkou je už tradične JCB s počtom 43-prihlásených manipulátorov, čo im prinieslo takmer 20-percentný trhový podiel. Trojkou sú stroje DIECI s trhovým podielom 9-percent. Štvorkou takmer s ôsmymi percentami MERLO a päťkou KRAMER.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - populárne značky Manitou, Dieci a Merlo.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments