Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Pripravuje sa ministerstvo pôdohospodárstva na privatizáciu Agrokomplexu?

Pripravuje sa ministerstvo pôdohospodárstva na privatizáciu Agrokomplexu?
insert_photoTASR

V nitrianskych rezortných inštitúciách sa schyľuje k Veľkému tresku, ktorý má priniesť vznik novej organizácie, zrušenie štátneho podniku Agroinštitút, významné posilnenie Agentúry pre rozvoj vidieka (ARVI) a zmenu právnej formy nitrianskeho výstaviska Agrokomplex zo štátneho podniku na akciovú spoločnosť. Informuje o tom niekoľkostranový, zatiaľ neoficiálny, dokument vypracovaný na ministerstve pôdohospodárstva (MPRV SR).

„MPRV SR spracovalo alternatívy transformácie rezortných inštitúcií z pohľadu existujúcich právnych vzťahov a kompetencií. Pre akékoľvek ďalšie rozhodovanie je potrebné spracovať celý rad ďalších analytických a ekonomických dokumentov,“ odpovedá tlačový odbor ministerstva pôdohospodárstva.

Samotný materiál sa svojim obsahom neodvoláva na ďalšie analytické a ekonomické dokumenty. Priamo stanovuje hlavné úlohy spolu s termínmi, kedy má k jednotlivým transformačným krokom dôjsť a kto je za ne zodpovedný.

Keď Dávid zhltne Goliáša

Ministerský materiál popisuje dve varianty transformačného plánu. Oba spôsoby majú spoločné to, že sa v ďalšom období nepočíta s fungovaním štátneho podniku Agroinštitút Nitra, ktorého história siaha do sedemdesiatych rokov minulého storočia.

Agroinštitút, ktorý desaťročia zabezpečuje vzdelávanie pre potreby poľnohospodárstva, spravuje webové stránky rezortných inštitúcií vrátane ministerskej, disponuje štrnástimi konferenčnými miestnosťami a hotelom s kapacitou viac ako 100 lôžok, má byť zrušený na konci tohto roka. Jeho oddelenia, budova, či knižnica, s ktorou disponuje, majú v prvej fáze transformácie prejsť pod príspevkovú organizáciu ministerstva – Agentúru pre rozvoj vidieka.

Tento spôsob sa zdá ako neobvyklý, keďže Agentúra pre rozvoj vidieka má dnes v Agroinštitúte prenajatých len niekoľko kancelárií. Samotný Agroinštitút na konci roka 2020 vykazoval 47 zamestnancov a Agentúra pre rozvoj vidieka len 9. ARVI je tak asi päťkrát menšia, ako inštitúcia, ktorú má pod svoje krídla zobrať. Podobne je to aj vo finančnom vyjadrení. Agroinštitút predminulý rok dosiahol výnosy z hospodárskej a finančnej činnosti na úrovni 1,14 milióna eur. Celkové príjmy ARVI boli len niečo vyše 250 tisíc eur.

Samotným prechodom Agroinštitútu pod ARVI transformácia vzdelávania v rezorte nekončí. Agentúra pre rozvoj vidieka bude spoločne s Národnou sieťou rozvoja vidieka tvoriť novozriadené Národné pôdohospodárske a kompetenčné centrum.

Názov novozriadenej inštitúcie, ktorej vznik je naplánovaný na január 2023 sa podobá na Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum, ktoré pred rokmi zobralo právnu subjektivitu všetkým agrárnym výskumným ústavom na Slovensku a koncentrovalo ich pod jednu značku.

Akciová spoločnosť zvýši flexibilitu?

Transformácia sa nevyhne ani výstavisku Agrokomplex.

V jednej variante sa počíta s tým, že z výstaviska budú odčlenené činnosti, ktoré s výstavnou oblasťou nesúvisia. Ide o Slovenské poľnohospodárske múzeum a ostatné roky chátrajúci kaštieľ v Malante. Národnú kultúrnu pamiatku videla laická verejnosť naposledy pred viac ako desiatimi rokmi, keď sa tu posledný raz odovzdávali rezortné vyznamenania a ocenenia za exponáty výstavy Agrokomplex, ktoré poľnohospodári poznajú pod názvom Zlatý kosák. Odvtedy je priestor neprístupný a ministerstvo už roky nevie nájsť spôsob pre jeho využitie.

Odsúhlasenie prvého variantu transformácie, ktorý počíta s odčlenením múzea a kaštieľa do Národného pôdohospodárskeho a kompetenčného centra je podmienené súhlasom komerčnej banky, ktorá výstavisku poskytla úver.

Druhý variant transformačného plánu hovorí o tom, že nitrianske výstavisko zostane z hľadiska štruktúry v podobe, ako ho poznáme doteraz.

Čo oba varianty spája je, že po desaťročiach, keď výstavisko pôsobilo ako štátny podnik, má dôjsť k zmene právnej formy na akciovú spoločnosť so 100-percentnou účasťou štátu. Prečo dochádza k zmene právnej formy dokument neuvádza. Odpoveď nám zaslal tlačový odbor ministerstva pôdohospodárstva.

Prípadná zmena právnej formy výstaviska zo štátneho podniku na akciovú spoločnosť je skúmaná ako jedna z možností zvýšenia flexibility moderného riadenia spoločnosti ako ekonomicky, tak aj manažérsky. Zákon o štátnom podniku je z roku 1991,“ informuje nás tlačový odbor agrorezortu.

Zákon o štátnom podniku je dokonca o rok starší, ako uvádza vo svojej odpovedi MPRV SR.

Privatizácia?

Agrorezort má v svojej zriaďovateľskej pôsobnosti viacero štátnych podnikov. Závodisko či Hydromeliorácie v Bratislave, žrebčín v Topoľčiankach, Lesy SR v Banskej Bystrici alebo poľnohospodársky a lesnícky podnik v Uliči na východnom Slovensku. Všetky tieto podniky tak podľa odpovede ministerstva môžu byť adeptmi na zmenu právnej formy z dôvodu zvýšenia flexibility moderného riadenia spoločnosti.

Ministerstvo vo svojej reakcii ďalej informuje, že ide o jednu z možností. Samotný transformačný plán v oboch variantoch uvádza iba jednu možnosť a to zmenu na akciovú spoločnosť.

Už roky sa objavujú úvahy, že štátne výstavisko by mohlo byť sprivatizované. Transformovaním štátneho podniku na akciovú spoločnosť, aj keď so stopercentnou účasťou štátu, je táto situácia reálnejšia. Vytvorenie akciovej spoločnosti môže viesť k tomu, že časť akcií bude napríklad odpredaná. V prípade štátneho podniku by musel štát privatizovať celú spoločnosť na základe privatizačného projektu, čo je komplikovanejšia cesta.

Ministerstvo pôdohospodárstva momentálne hľadá nového riaditeľa nitrianskeho výstaviska. Napriek tomu, že existuje transformačný plán, ktorý zahŕňa aj Agrokomplex, agrorezort podmieňoval účasť na výberovom konaní zaslaním návrhu Stratégie a koncepcie rozvoja štátneho podniku.

„Neočakávame, že by sa projekt ktoréhokoľvek uchádzača mal zhodovať s predstavou MPRV SR, očakávame však odborne a ekonomicky kompetentný materiál, ktorý predstaví konkrétne kroky a činnosti pre ďalšie roky znovu naštartovania poľnohospodárskeho výstavníctva,“ odpovedá tlačový odbor agrorezortu.

Víťazný uchádzač tak môže vyhrať so stratégiou, ktorá bude úplne iná, ako predstava ministerstva opísaná v transformačnom pláne. V rámci výstaviska Agrokomplex sa to ale deje relatívne často. Od roku 2008, keď po osemnástich rokoch skončil vo funkcii riaditeľa výstaviska Ladislav Švihel, sa na manažérskej pozícii Agrokomplexu vystriedalo dvanásť rôznych ľudí, pričom niektorí viedli, počas tohto obdobia, štátny výstavný areál aj viac ráz.

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2022

Podporte tvorbu kvalitného obsahu.

120 eur – Tvorbu obsahu podporíte sumou 33 centov na deň
Detaily platby
 
 
 
 
 
Celkom  

 

Daňový doklad vám zašleme poštou okamžite po administrácii platby. Exkluzívny newsletter vám budeme zasielať na mail, ktorý ste uviedli v platobných údajoch.

Powered by Stripe Stripe PCI Stripe PSD2 EÚ Stripe AICPA SOC Stripe E-Money EÚ

Platba kartou je zabezpečená službou Stripe, ktorá používa to najmodernejšie zabezpečenie a spĺňa všetky náležitosti finančnej inštitúcie fungujúcej v Európskej únii: vlastní EÚ licenciu E-Money License, má certifikát PCI DSS Level 1 a spĺňa požiadavky PSD2 and Strong Customer Authentication (SCA), SSAE18/SOC 1 typ 1 a typ 2, a SSAE18/SOC 2 typ 1 a typ 2.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments