Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

Príbeh úspešného vína

Príbeh úspešného vína
insert_photofacebook Château Topoľčianky

Vinári z Topoľčianok majú na konte ďalšie svetovo významné ocenenie. V najväčšej svetovej súťaži vín sa umiestnili na stupňoch víťazov s odrodou slovenského novošľachtenca z dielne najvýznamnejšej slovenskej šľachtiteľky Doroty Pospíšilovej.

„Aktuálne sme s vínom Dunaj – výber z hrozna, ročník 2015, získali tretie miesto v kategórii červených vín na Austrian Vine Challenge. Čo nás teší azda najviac, o prvé miesto toto víno bojovalo s dvomi veľkými červenými vínami z južnej Puglie, teda z južnej oblasti Talianska, kde je toho slnka omnoho viac ako u nás. Bola pre nás česť už len bojovať s takýmito vínami o prvenstvo,“ uviedol obchodný riaditeľ Château Topoľčianky Samuel Waldner.

Na súťaži sa každoročne zúčastní 12-14 tisíc vín z celého sveta.

„Ročník 2015 bol dosť náročný ročník aj pre nás, pretože nás prekvapili jarné mrazy, čo sa prejavilo najmä na kvantite úrody. Ale tým, že jej bolo trochu menej, vína boli naozaj plné, koncentrované a s odstupom času sa ukazujú ako veľmi dobrý ročník. Je to červené víno plné sladkých tanínov, má veľmi jemnú štruktúru. Pred fľaškovaním bolo vyzrievané rok v nových francúzskych dubových sudoch,“ dodal Samuel Waldner.

Odroda Dunaj bola do Listiny registrovaných odrôd zapísaná v roku 1997 ako jedna z prvých slovenských odrôd. Vyšľachtil ju tím odborníkov vo Výskumnom ústave vinárskom a vinohradníckom s cieľom vytvoriť odrodu vhodnú do našich klimatických podmienok.

„Na Slovensku máme niekedy problémy s dozrievaním svetových odrôd, najmä ak je chladnejšia jeseň. Ale Dunaj vie veľmi dobre koncentrovať cukor aj v  slabších vinárskych ročníkoch. Prirodzene obsahuje mäkké a sladké taníny a hlavne v dobrých ročníkoch nepotrebuje ani toľko vyzrievať ako bežné červené vína. Čiže už po 2-3 rokoch od zberu a pri zretí v baríkových sudoch to vie byť veľmi pekné a komplexné červené víno,“ dodáva Samuel Waldner.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: facebook Château Topoľčianky

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments