Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Prezident Agrárnej komory ČR nepozná názory nového ministra

Prezident Agrárnej komory ČR nepozná názory nového ministra
insert_photomarianjurecka.cz

Včera (29. januára 2014) po deväťdesiatich piatich dňoch od volieb český prezident menoval novú vládu. Profilácia českej vlády nie je úplne zrejmá, keďže koalíciu tvorí Česká strana sociálne demokratická (ČSSD), hnutie zakladateľa spoločnosti Agrofert Andreja Babiša s názvom ANO a Kresťanská a demokratická únia – Česká strana lidová (KDU-ČSL).

Pokiaľ ČSSD je klasickou ľavicou stranou, o hnutí ANO jeho zakladať prehlasuje, že štát chce viesť ako podnikateľský subjekt, tak strana KDU-ČSL je súčasťou takmer každej vlády.

Práve tejto najmenšej koaličnej strane pripadol aj post ministra pôdohospodárstva. Pritom ešte v decembri sa mohlo stať, že práve na získaní agrorezortu sa zaseknú jednania o vláde. Ako vtedy informoval Český rozhlas, KDU-ČSL bojovalo o kreslo s ČSSD, ktoré podporovalo aj hnutie ANO.

Kreslo nakoniec získali ľudovci a na post ministra bol menovaný Marian Jurečka, ktorý sa narodil 15. marca 1981 v Přerově, na strednej Morave. Absolvoval strednú aj vysokú školu poľnohospodárskeho zmerania, kde najvyššie vzdelanie dosiahol na Mendelovej poľnohospodárskej univerzite v Brne. Podľa informácií portálu Lidových novín pracuje na rodinnej farme v Rokytnici. Internetové stránky spoločnosti Agro 2000 ho vedú aj ako oblastného zástupcu tejto firmy pre Olomoucký a Moravskosliezký kraj. Agro 2000 sa zameriava na obchodnú činnosť s agrokomoditami.

Marian Jurečka vstúpil do KDU-ČSL v roku 1999, ako osemnásťročný. Do Poslaneckej snemovne sa dostal vlani v októbri ako líder Olomouckého kraja. Od novembra je predsedom poslaneckého klubu tejto strany.

Podľa Lidových novín sa názory na oznámenie Jurečkovej nominácie na šéfa agrorezortu líšia. Prezident Agrárnej komory ČR Jan Veleba uviedol, že Jurečku nepovažuje za odborníka na poľnohospodárstvo, pretože nikdy nebol na žiadnej poľnohospodárskej akcii a preto nepozná jeho názory. Predseda Asociácie súkromného poľnohospodárstva Josef Stehlík to vidí inak, keďže prehlásil, že príchod Mariana Jurečku na ministerstvo je nádejou na vyvážený vývoj v rezorte.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: marianjurecka.cz

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments