Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Prestížne tohtoročné agroceny sú už v rukách víťazov

Prestížne tohtoročné agroceny sú už v rukách víťazov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Prestížne agroceny 24. ročníka súťaže Top Agro a 19. ročníka súťaže Najkrajší chotár na Slovensku sú už v rukách víťazov. Prevzali si ich v utorok podvečer na Táľoch. TASR o tom informovala Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), s tým, že obe súťaže organizuje Klub poľnohospodárskych novinárov v úzkej spolupráci s SPPK a Výskumným ústavom ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva.

Podľa Holéciovej sa titulom Najkrajší chotár na Slovensku medzi farmami nad 500 hektárov v tomto roku hrdí Poľnohospodárske družstvo (PD) Senica, v rámci malých fariem udelila odborná komisia ocenenie Top chotár spoločnosti Ovocný strom, Bošáca v okrese Nové Mesto nad Váhom, ktorá sa venuje záchrane starých a tradičných odrôd ovocných stromov.

Manažérkou roka je Martina Luptáková, riaditeľka PD Lieskovec vo Zvolenskom okrese, a titul Mladý farmár si odnáša 32-ročný Jakub Škoda, ktorý vraj nemá v génoch roľníčenie, no detská láska k traktorom ho priviedla až k obrábaniu pôdy.

 „Rebríček 100 úspešných manažmentov zostavuje tradične výskumný ústav na základe hospodárskych výsledkov v predchádzajúcom roku. Už po druhý raz sa na vrchol rebríčka dostala spoločnosť Agromačaj, Kráľová pri Senci, ktorú pozná verejnosť najmä ako pestovateľa zemiakov. Prostredníctvom odbytového združenia Zeleninárska zásobuje viac ako polovicu nášho trhu zemiakmi od slovenských pestovateľov. Je zároveň na čele kategórie obchodných spoločností hospodáriacich v produkčných oblastiach,“ uviedla Holéciová.

Sesterskú kategóriu poľnohospodárskych obchodných spoločností zo znevýhodnených oblastí vedie FirstFarms AGRA M, s. r. o., Malacky.

Podľa Holéciovej si ocenenia prevzali aj zástupcovia poľnohospodárskych družstiev. Prvenstvo v kategórii družstiev hospodáriacich v produkčných oblastiach patrí Podielnickému poľnohospodárskemu družstvu Komjatice v okrese Nové Zámky.

V kategórii družstiev hospodáriacich v znevýhodnených oblastiach získalo prvenstvo PD Brezina Pravotice v okrese Bánovce nad Bebravou.

Najlepším samostatne hospodáriacim roľníkom sa stal František Szaxon zo Zatína v Trebišovskom okrese.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
lajo
lajo
27. október 2019 14:24

bude aj tento rok k dispozícií online verzia ročenky?