Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Preddavky dostanú aj poľnohospodári v kontrolách

Preddavky dostanú aj poľnohospodári v kontrolách
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - SM 500 je československý kombajn, ktorý sa do sériovej výroby nikdy nedostal.

293 miliónov eur – takúto sumu plánuje Pôdohospodárska platobná agentúra vyplatiť v rámci preddavkov k platbám už do konca novembra tohto roka. Ak sa sľuby naplnia, bude to o vyše 170 miliónov eur viac, ako vlani.

„Administrácia vyplácania preddavkov začne 4. novembra 2024, spustí sa vyplácanie na plošné intervencie a 15. novembra sa spustí vyplácanie intervencií na zvieratá. Dňa 2. decembra začneme vydávať rozhodnutia a do 30. júna 2025 ukončíme vydávanie rozhodnutí a vyplácanie,“ informoval dnes na tlačovej konferencii Richard Takáč, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

Žiadosti o priame platby v rámci tohtoročnej kampane podalo 14 469 žiadateľov. Žiadajú sumu vyše 600 miliónov eur, ktorá sa vzťahuje na plochu asi 1,8 milióna hektárov.

„Myslím si, že veľkú časť finančných prostriedkov budeme vedieť vyplatiť do konca roka,“ dodal agrominister.

Viac preddavkov ako v minulosti

Pôdohospodárska platobná agentúra je na tohtoročnú kampaň dobre pripravená aj podľa jej riaditeľa.

„A to hlavne z pohľadu nastavenia IT systémov a procesov na PPA. Predtým, ako sme ministerstvu dali návrh na systém vyplácania preddavkov, prebehla na PPA dôkladná analýza. Základným kritériom bolo ochrániť finančné záujmy EÚ a Slovenskej republiky, čo nám dávalo možnosti z pohľadu toho, pri akých intervenciách využijeme aké percentá a akým spôsobom podporíme poľnohospodárov v rámci preddavkov. Som rád, že Slovensko prvýkrát využíva intenzívne možnosti, ktoré jej dáva Európska únia z pohľadu preddavkov,“ uviedol Marek Čepko.

Aj preto preddavky tento rok dostane viac poľnohospodárov, ako v minulosti.

„Prvýkrát v histórii zavádzame to, že 50-percentný preddavok z priamych platieb dostanú aj poľnohospodári, ktorí sú v kontrolách. Čiže každý poľnohospodár, ktorý splnil všetky požiadavky z hľadiska podania žiadosti o priame platby a spĺňa všetky kritériá, aj ten, kto je v kontrole, dostane 50 percentný preddavok,“ vysvetlil Richard Takáč.

Vyššie preddavky pre poľnohospodárov bez kontrol

Poľnohospodári, ktorí nespadajú pod kontrolu, budú mať preddavky vyššie – 70 alebo 75 percent.

„Čo sa týka intervencií, na ktoré budeme poskytovať preddavky vo výške 70 percent, pôjde najmä o základnú podporu príjmu v záujme udržateľnosti, takzvanú intervenciu BISS. Ďalej budeme podporovať celofarmovú ekoschému, komplementárnu podporu príjmu pre mladých poľnohospodárov, podporu na zlepšenie životných podmienok zvierat formou pastevného chovu, tiež redistributívnu podporu príjmu v záujme udržateľnosti, podporu pre vybrané druhy bielkovinových plodín, cukrovú repu, takisto zvieratá v rámci I. piliera – kravy chované v systéme s trhovou produkciou mlieka, podporu na pestovanie chmeľu, podporu na ovce a kozy, podporu na pestovanie vybraných druhov ovocia a zeleniny,“ vymenoval Marek Čepko.

Podľa výsledkov posledných krížových kontrol dosahuje predbežná odhadovaná výška preddavkov v I. pilieri 218,5 milióna eur.

V rámci druhého piliera dosiahne výška preddavku 75 percent platby.

„Tam budeme poskytovať podporu na oblasti s prírodnými obmedzeniami – intervencia ANC, podporu na precízne hnojenie orných pôd a podporu na zachovanie biodiverzity, podporu na zatrávňovanie podmáčanej ornej pôdy, podpora v rámci systému Natura 2000 – systém Natura 2000 na lesný pozemok, lesnícke environmentálne a klimatické služby a takisto ekologické poľnohospodárstvo,“ uviedol generálny riaditeľ PPA.

Bez preddavkov

Existujú však aj schémy, pri ktorých preddavky poľnohospodári nemôžu očakávať. Ide najmä o šetrné hospodárenie na ornej pôde, podporu na chov a udržanie ohrozených plemien, podporu na dobré životné podmienky zvierat a podporu na založenie agrolesníckeho systému na poľnohospodárskej ploche.

„Tu máme dôvody, prečo žiadateľom neposkytneme preddavky. Ide hlavne o retenčné obdobia a ďalšie podmienky, ktoré PPA musí skontrolovať,“ dodal Čepko.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - SM 500 je československý kombajn, ktorý sa do sériovej výroby nikdy nedostal.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments