Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
MPRV SR Z domova

PPA získala za Zelenú naftu ocenenie digitalizácie štátnej správy ITAPA 2019

Juraj Kožuch

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) získala za projekt Zelená nafta ocenenie za elektronizáciu štátnej správy ITAPA 2019. Spomedzi viac ako 25 prihlásených projektov zaujala odbornú porotu silnou debyrokratizáciou a inovatívnym prístupom s využitím už existujúcich štátnych systémov.

Médiá o tom informovalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR s tým, že Zelená nafta je historicky prvým čisto elektronickým opatrením v agrosektore od vzniku SR.

„Zisk prestížneho ocenenia ITAPA 2019 ukazuje, že robíme v digitalizácii a elektronizácii platobnej agentúry obrovské kroky vpred. Dokázali sme kompletne odbúrať potvrdenia až zo 17 registrov, ktoré by predtým museli žiadatelia prácne získavať na rôznych úradoch,“ povedal generálny riaditeľ agentúry Juraj Kožuch.

Projekt zrealizovala PPA v priebehu tohto kalendárneho roka. Musela pre neho iniciovať aj legislatívne zmeny, kompletne vytvoriť systém, otestovať ho a spustiť ho pre žiadateľov. Na uskladnenie dát využila štátne DataCentrum a štátny systém ITMS. O Zelenú naftu pritom požiadalo viac ako 3000 subjektov z agrosektora.

„Zelená nafta je začiatkom plnej digitalizácie PPA. Naším cieľom je poskytovať všetky podpory plne elektronicky, bez zbytočnej byrokracie, na čom intenzívne pracujeme. Zároveň chceme digitalizovať aj systémy kontrol, vrátane využitia dronov, sentinelov a satelitného snímkovania,“ dodal generálny riaditeľ.

Zelená nafta je prvá systémová štátna podpora v agrosektore v histórii Slovenska, ktorá bola realizovaná na 100 % elektronicky. Zameraná je na podporu poľnohospodárov, ktorí skutočne produkujú. Oprávnení žiadatelia mohli z tohto systémového opatrenia získať celkovo 30 miliónov eur na podporu špeciálnej a špecializovanej rastlinnej a živočíšnej prvovýroby.

V živočíšnej výrobe je podpora zameraná na chov hovädzieho dobytka, ošípaných, oviec, kôz, koní aj hydiny. V rastlinnej výrobe ide predovšetkým o vybrané druhy ovocia, zeleniny, strukovín, okopanín, ale napríklad aj zemiaky, či cukrovú repu. Nechýbajú ani olejniny – mak, ľan. Podpora sa týka tiež pestovanie chmeľu, viniča, či liečivých rastlín. O Zelenú naftu môžu poľnohospodári požiadať aj v roku 2020, uzatvára MPRV SR.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1574 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

5 komentárov

 1. blank
  aaa
  14. novembra 2019

  „Projekt zrealizovala PPA v priebehu tohto kalendárneho roka.“
  Neviem o tom, že by už niekto dostal vyplatené peniaze. Keď je to tak super digitalizované, ako je možné, že od uzavretia podávania žiadostí do dnes ešte nebolo nič vyplatené?

  Odpovedať
  1. blank
   Prefix
   14. novembra 2019

   Suhlas, peniaze nikde a koniec roka za par tyzdnov…

  2. blank
   realista
   15. novembra 2019

   Ak by proces nebol „digitalizovaný“, tak tohto roku vzhľadom k zložitosti schém štátnej pomoci n e u v i d í t e n i č. Ešte by ste len boli vo fáze zháňanie potvrdení a doručovania žiadosti. A u malých žiadateľov by sa ani neoplatilo žiadosť podávať lebo celú dotáciu by pohltili náklady na administráciu zo strany žiadateľa…..

  3. blank
   aaa
   18. novembra 2019

   Digitalizácia je v poriadku. Aj so samotným podávaním žiadosti som spokojný. Akurát nerozumiem prečo to toľko trvá keď je to digitalizované.

 2. blank
  Pišta
  14. novembra 2019

  Trpezlivosť ruže prináša . Pominulé roky neexistovala zelená nafta, všetci boli kľudní a nikomu tie peniaze nechýbali a prežili sme . Tento rok bude poskytnutá štátna pomoc v podobe zelenej nafty a zrazu sú všetci ktorí si o ňu požiadali nespokojní , kde majú sľúbené peniaze , veď je už polovica novembra takmer za nami …
  Každá štátna pomoc musí byť vyplatená do 15. Decembra kalendárneho roka. Tak prosím všetci nespokojní , zachovajte kľud , rozvahu a chladnú hlavu .

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.