Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
MPRV SR Z domova

PPA začala schvaľovať doplnkové platby na dobytčie jednotky

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) spustila schvaľovanie žiadostí o doplnkovú vnútroštátnu platbu na dobytčie jednotky (DJ) pre vybrané kategórie hospodárskych zvierat. Informoval o tom Daniel Hrežík z odboru komunikácie a marketingu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

Spresnil, že PPA 3. augusta začala so schvaľovaním žiadostí o doplnkovú vnútroštátnu platbu na dobytčie jednotky na rok 2020. Predmetom týchto žiadostí je platba na dojčiace kravy nad 24 mesiacov a ovce a kozy nad 12 mesiacov. Ku koncu minulého týždňa PPA schválila už 2475 žiadostí v celkovej výške 3.604.519,41 eura z 2496 podaných žiadostí.

Na podporu dojčiacich kráv je podľa Hrežíka stanovený národný strop 28.080 DJ a pre ovce a kozy nad 12 mesiacov je stanovený národný strop 45.863 DJ. V prípade dojčiacich kráv bol tento strop prekročený a z tohto dôvodu je pre túto schému určený koeficient krátenia na úrovni 0,45078743. Pri jednej oprávnenej a schválenej DJ je priznaný a podporený počet 0,45 dobytčej jednotky.

Sadzbou vo výške 70 eur/DJ sú podľa Hrežíkových informácií podporované dojčiace kravy nad 24 mesiacov a sumou 45,50 eura/DJ ovce a kozy.

Dodal, že doplnková vnútroštátna platba na dobytčie jednotky má za cieľ prispieť k vyrovnaniu príjmov poľnohospodárov v tých členských štátoch EÚ, ktorých úroveň priamych platieb je pod úrovňou 90 % priemeru EÚ a ktoré uplatňujú režim jednotnej platby na plochu.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1571 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

4 komentáre

 1. Palo
  12. augusta 2020

  Takto vyzerá niekoľko rokov deklarovaná podpora Živočíšnej výroby v praxi. Podpora VDJ na chov oviec v roku 2017, 60.- Eur/VDJ, 2018, 55.- Eur/VDJ, 2019, 50.- a v tomto roku 45.-Eur.

  Odpovedať
  1. G.S.
   12. augusta 2020

   Tie sumy sú absolútne zavádzajúce. 14 ks kráv bezTPM mala byť podpora 980€. Realita zhruba 440€. Ale zato politické mimovládky dostanú 1 mil €. To ma určite poteší. Tak ako podpora na kafilériu. Samozrejme len pre subjekty so zmluvou. Bez ? Plať viac ako je cena pre veľkých a drž hubu. A potom sa čudujete , že malí nenávidia pažravcov z veľkých firiem?

 2. jm
  12. augusta 2020

  Treba raz povedať pravdu. Tu sa nejedná o záhradkárov, alebo hospodárov o výmere ktorá nedokáže uživiť určitý počet rodinných príslušníkov pracujúcich na rodinnej farme. Ide o farmy ktoré sú v západnej časti vyspelej EÚ gro . To je, farmy ktoré produkujú a tak isto majú snahu napredovať len majú smolu že ich výmera nepresahuje 150-200 ha a mnohokrát v minulosti boli vopred odpísané pri uchádzaní sa o podporu z II. piliera . V porovnaní so spomenutou vetou síce ide o nadpriemerné farmy v podmienkach vyspelej časti EÚ ale majú smolu oproti niekoľko tisíc hektárovým farmám ktoré sa tu zakorenili za socíku ako SŠM alebo PD- KOLCHOZI a samozrejme aj tie sa zlúčili . Možno sa jedná o prekonanie Agrofertu v ČR . Len je najhoršie že ČR nás akosi stráca v potravinovej sebestačnosti a stále napreduje.

  Odpovedať
 3. jm
  12. augusta 2020

  Malý dodatok ku kráteniu podpory . Keď som sa vracal z Belgicka a sledoval som hojné zastúpenie HD tak trochu nechápem túto vetu .Totiž keď prejdete hranicou Rakúska a Slovenska tak HD je tu zastúpený ako slon alebo ťava v ZOO. Skúste opísať podporu napríklad Belgicko v porovnaní zo Slovenskom čo do počtu a výšky podpory na HD alebo VDJ.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.