Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

PPA poslala 80 % rozhodnutí k priamym podporám za rok 2022

PPA poslala 80 % rozhodnutí k priamym podporám za rok 2022
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) pokračuje vo vyplácaní priamych podpôr za rok 2022. Takmer 80 % rozhodnutí už zaslala žiadateľom, ktorí peniaze následne dostávajú na účty.

Ako ďalej informovala PPA, celkom je na kampaň vyčlenených 554 miliónov eur, z čoho vyše 300 miliónov eur už majú poľnohospodári na svojich účtoch a ďalších 20 miliónov eur dostanú v najbližších dňoch.

Celkom bolo za kampaň 2022 prijatých 17.884 jednotných žiadostí na plochu (SAPS) pričom takmer 14.000 rozhodnutí už bolo vydaných. Keď budú ukončené potrebné kontroly, agentúra bezodkladne pristúpi k vydaniu rozhodnutí aj vo zvyšku žiadostí.

PPA pripomenula, že zo zákona má na vydanie rozhodnutia 13 mesiacov od podania žiadosti, pričom december roka, v ktorom bola podaná žiadosť, nie je konečným, ale iba prvotným termínom na vyplatenie priamych podpôr. Európska legislatíva ukladá platobným agentúram členských štátov povinnosť vyplatiť 95 % finančných prostriedkov danej kampane do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka. PPA túto povinnosť za posledný rok splnila s výrazným predstihom.

13 násobný nárast blokácií

PPA zdôraznila, že kontinuálne zvyšuje počet kontrol. Za obdobie ostatných troch rokov zvýšila percento vzorky z 3 % na súčasných takmer 8 %. Kým v roku 2020 zrealizovala PPA 1699 hlavných kontrol na poľnohospodárske plochy žiadateľov, v roku 2022 to bolo vyše 2300 kontrol. Napriek tomu, že počet kontrol na mieste výrazne stúpol, vďaka novým nastaveniam procesov v agentúre sa podarilo dosiahnuť historicky najskorší začiatok vyplácania platieb v novom účtovnom roku.

Okrem zvýšenia percenta vzorky kontrol stúpol podľa PPA aj počet blokácií. K 1. decembru 2021 pre kampaň 2021 bolo 202 blokácií a k 1. decembru 2022 pre kampaň 2022 takmer 2700 blokácií. Blokácia predstavuje stav, keď okrem kontrolovanej plochy je potrebné pozastaviť výplatu podpory aj pre susediace plochy, ktorých by sa výsledok kontroly mohol tiež dotknúť. Ide o nástroj na zabezpečenie ochrany finančných záujmov EÚ a predchádzaniu nezrovnalostí.

Zvýšenie percenta kontrolovanej vzorky (z 3 % takmer na 8 %) znamená podľa platobnej agentúry aj zvýšenie počtu hektárov (ha), ktoré musí PPA skontrolovať. Kým v roku 2020 to bolo vyše 100.000 ha, v roku 2022 vyše 214.000 ha.

“Som rád, že väčšina žiadateľov už dostala rozhodnutie o svojej žiadosti, respektíve aj peniaze na svoje účty. Je to aj zásluhou enormného nasadenia mojich kolegov. Uvedomujeme si, aké dôležité je pre farmára dostať peniaze čo najskôr a agentúre sa darí plniť si túto úlohu v predstihu,” dodal generálny riaditeľ PPA Jozef Kiss.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Stefan
Stefan
28. január 2023 6:44

To čo dorába ppa nemá obdobu . Je smutné , že na konci januára je vydaných iba 80% rozhodnutí , ale nech sa táto inštitúcia aj pochváli , koľko financií už vyplatila a komu! Z môjho okolia iba pár šťastlivcov má vyplatené platby a nejedná sa pritom o žiadne extra… Celý komentár »

jano
jano
30. január 2023 7:59
Odpoveď na  Stefan

mám presne rovnakú skúsenosť. z okolia má rozhodnutie pár tých najmenších. len tu v najbližšom okolí nie sú rozhnodnutia vydané na minimálne 12 000 ha. pritom väčšina nemá ani kontrolu, tak ako ju nemáme ani mi. je čudné povedať, že to PPA stíha v predstihu, a ešte sa chváliť o… Celý komentár »

Fero
Fero
30. január 2023 7:05

Amaterizmus, diletantizmus, absolútna neznalosť veci, klientelizmus, rodinkárstvo, prihrávanie kamarátom(našim ľuďom).
Po novom je na PPA v móde zamestnávanie výsluhových dôchodcov (žandárov)…….
Nič nie je náhoda!!!
Riadený a usmerňovaný chaos, bordel v prospech NIEKOHO !!!

Kalman
Kalman
31. január 2023 10:07

Nemám žiadnu kontrolu, ani nezrovnalosť, a ani rozhodnutie za r2022.Patrím pod PPA Poprad.Hanbite sa a prosím nedvíhajte mi tlak vyhláseniami tohto typu – tie mi nájmy a leasing nezaplatia a bohužiaľ nemôžem, ako vy im dať 13 mesiacov čakania. Končím.