Zadajte hľadaný výraz

PoľnoEÚ Z domova

PPA opäť predĺžila investičnú výzvu

PPA opäť predĺžila investičnú výzvu
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Investičná výzva, ktorú Pôdohospodárska platobná agentúra vyhlásila ešte vlani v polovici novembra, sa opäť predlžuje. Po novom môžu žiadatelia svoje žiadosti agentúre predkladať až do polovice septembra. Ide už o druhé predĺženie tejto výzvy. Prvý raz sa termín posúval zo 6. apríla na koniec augusta. Práve deň pred koncom termínu PPA zverejnila ďalšiu aktualizáciu, v rámci ktorej ide o predĺženie o 15 kalendárnych dní. Portál poľnoinfo.sk sa zaujímal o dôvody ďalšieho predĺženia výzvy a prečo dochádza k posunutiu uzávierky výzvy len o tak krátke obdobie.

Predĺženie predkladania žiadostí

„Agrárna komora Slovenska nepožadovala predĺženie termínu na podávanie žiadostí v investičnej výzve 4.1 a samotní poľnohospodári sa ma pýtajú, odkiaľ tento termín vzišiel,“ skonštatovala Helena Patasiová, predsedníčka Agrárnej komory Slovenska.

Negatívna odpoveď zaznela aj od našej najväčšej organizácie poľnohospodárov.

Nie, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora nežiadala o toto predĺženie,“ vyjadrila sa Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK.

Samotná Pôdohospodárska platobná agentúra pritom tvrdí, že ďalšie predĺženie termínu je ústretovým krokom smerom k poľnohospodárom.

Predĺženie termínu žiadali stavovské organizácie a samotní žiadatelia. Na základe ich požiadaviek boli zmenené bodovacie kritéria, kde bola pridaná možnosť použitia údajov aj za účtovný rok 2022. Vzhľadom na termín uverejnenia aktualizácie – 30.8.2023, bola výzva zároveň predĺžená do 15.9.2023 tak, aby mali potencionálni žiadatelia možnosť reagovať na zmenu. Časové obdobie predĺženia bolo prispôsobené adekvátnosti zmeny bodovacích kritérií,“ uviedla v reakcii na otázky poľnoinfo.sk Vladimíra Pôbišová, hovorkyňa Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Konkrétne organizácie poľnohospodárov sa v odpovedi nespomínajú. To, že sa o zmene kritérií diskutovalo, však priznáva predsedníčka Agrárnej komory Slovenska.

„Je pravdou, že sme mali pripomienky k tomu, aby došlo k úprave niektorých kritérií. Vzhľadom na to, že výzva bola vyhlásená už pomerne dávno, PPA vyžaduje účtovné závierky za roky 2020 a 2021. Našou požiadavkou bolo aktualizovať tieto údaje aj o rok 2022, keď mnohé poľnohospodárske podniky dosiahli výrazné zlepšenie hospodárskeho výsledku. Odpoveď na túto požiadavku sme ale nedostali,” hovorí Helena Patasiová, predsedníčka AKS.

Doplnenie roku 2022

V tomto smere v samotnej výzve naozaj došlo k zmene kritérií. Jedným z kritérií je totiž aj to, že podnik žiadateľa musí byť aktívny a musí byť v priaznivej finančnej situácii.

„Ukazovatele sa vypočítajú za jedno z ukončených účtovných období 2020 alebo 2021 alebo 2022, ktoré nie je účtovným obdobím kratším ako 12 mesiacov,“ píše sa v samotnej aktualizovanej výzve.

Ide o kritérium, za ktoré žiadateľ môže získať celkovo 20 bodov. V predchádzajúcich dokumentoch, zverejnených pri otvorení výzvy aj jej prvej aktualizácii z jari tohto roka, sa hovorí len o rokoch 2020 a 2021.

„Aj v tomto prípade PPA vyhovela žiadateľom, keďže ich požiadavka bola konštruktívna  a zo strany agentúry ide o potvrdenie ochoty vychádzať v ústrety žiadateľom v maximálnej možnej miere,“ dodala Pôbišová z PPA.

Investičná výzva v objeme 50 miliónov eur je určená pestovateľom aj chovateľom. V rámci špeciálnej rastlinnej výroby je vyčlenených 17 miliónov eur, plus ďalších 5 miliónov pre malých poľnohospodárov. V oblasti živočíšnej výroby ide o 16 miliónov eur plus 5 miliónov pre malých chovateľov. Poľnohospodári v rámci špeciálnej rastlinnej výroby majú k dispozícii ešte 4 milióny eur na budovanie skladovacích kapacít. Ďalší balík – 3 milióny eur, je určený pre žiadateľov na high – tech technológie.

„Predĺženie výzvy rešpektujeme, podnikateľské subjekty budú mať o dve týždne dlhší čas na to, aby sa mohli do nej zapojiť,“ dodala Jana Holéciová zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Zatiaľ 789 žiadostí

Investičné výzvy boli na Slovensku dlho očakávané tak zo strany poľnohospodárov, ako aj zo strany potravinárov. Štát pre obe oblasti vyhlásil výzvy s výrazne vyšším objemom aj vlani na jar, aktuálna výzva s rozpočtom 50 miliónov eur prišla až na jeseň, a to v čase, keď prvá výzva pre poľnohospodárov stále nebola vyhodnotená. To sa stretlo s kritikou poľnohospodárov, ktorí nevedeli, či im žiadosti v prvej výzve prejdú, alebo si majú podať ďalšie.

Či sú v rámci aktuálne vyhlásenej výzvy k dispozícii ešte nejaké voľné prostriedky, zostáva otázne. O koľko peňazí sa poľnohospodári v podaných žiadostiach uchádzajú, Pôdohospodárska platobná agentúra nateraz nevie.

„K dňu 6.9.2023 bolo podaných 789 žiadostí o nenávratný finančný príspevok. O výške voľných prostriedkov zatiaľ nemáme dostupné údaje,“ uviedla Pôbišová.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments