Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Potravinárstvo Z domova

Potravinári dostanú za registráciu zaplatené

Potravinári dostanú za registráciu zaplatené
insert_photoTASR

Aj tento rok sa potravinárske firmy na Slovensku môžu zúčastniť zberu dát pre potreby komplexnej databázy potravinárskeho priemyslu. Ide o aktivitu, ktorú niekoľko rokov realizuje Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum ako úlohu zadanú ministerstvom pôdohospodárstva.

„Z dôvodu prípravy nových systémových opatrení zameraných na skvalitnenie potravinárskej výroby, zlepšenie spracovania poľnohospodárskych výrobkov a zvyšovania konkurencieschopnosti potravinárskeho priemyslu doma aj v zahraničí je potrebné v prvom kroku vytvoriť, resp. aktualizovať komplexnú informačnú databázu podnikov potravinárskeho priemyslu v Slovenskej republike,“ vysvetľuje sekcia potravinárstva a obchodu na ministerstve v sprievodnom liste k registrácii do databázy.

Tú možno vykonať cez webovú aplikáciu na stránke https://rezort-nppc.sk/potravinari .

„Registrácia bude realizovaná od 15. septembra 2021 priamo prostredníctvom webovej aplikácie po kliknutí na tlačidlo Registrácia. Registráciu musí nanovo vykonať každý subjekt, ktorý bude vypĺňať dotazník, teda aj ten, ktorý sa zberu údajov už zúčastnil v minulosti. Tvorba a aktualizácia komplexnej informačnej databázy bude ukončená 31. októbra 2021 (nedeľa), kedy bude uzavretý aj prístup do webovej aplikácie,“ uvádza na svojej stránke Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum.

Dotazník je prístupný pre všetky podniky potravinárskeho priemyslu na Slovensku.

Registrácia za honorár

Tak ako v minulosti, aj tento rok je registrácia honorovaná. Potravinári však musia splniť isté podmienky, stanovené ministerstvom pôdohospodárstva:

  • kompletné vyplnenie a odoslanie dotazníka,
  • výroba potravín zapísaná v obchodnom registri,
  • vek subjektu aspoň 2 roky ku dňu odoslania dotazníka,
  • aspoň jeden zamestnanec v trvalom pracovnom pomere
  • vysporiadané všetky záväzky voči štátu ku dňu odoslania dotazníka, teda dane, sociálne a zdravotné odvody.

Komplexnú databázu začalo Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum vytvárať v roku 2019. Vo výročnej správe uvádza, že náklady sa v tomto roku vyšplhali na asi 5 a pol milióna eur.

„Oslovených bolo 1740 subjektov, registrovalo sa 251 výrobcov, podmienky pre vyplatenie podpory splnilo 194 výrobcov,“ uvádza sa v správe.

Vlani NPPC databázu opäť aktualizovalo. Podľa Výročnej správy za rok 2020 sa rozpočet na tento účel vyšplhal na asi 5 miliónov eur.

„Oslovených bolo 1766 subjektov, registrovalo sa 458 výrobcov, podmienky pre vyplatenie podpory splnilo 274 výrobcov,“ uvádza sa vo vlaňajšej správe.

Podľa vyjadrení z minulosti má byť databáza akýmsi predvojom pre spustenie štátnej pomoci podobnej poľnohospodárskej zelenej nafte. Hoci o potravinárskej verzii tohto opatrenia sa rozpráva už niekoľko rokov, zatiaľ do praxe nevstúpilo. Poľnohospodári si pritom cez Úniou schválenú štátnu schému rozdeľujú ročne 30 miliónov eur. Vyššiu čiastku, ako honoráre za registráciu do databázy, by privítali aj potravinári. Ministerstvo nateraz prípravu databázy obhajuje.

„Databáza bude obsahovať údaje o súčasnom stave výroby potravín, technologickej a  technickej vybavenosti výrobcov, energetickej efektívnosti potravinárskych prevádzok, spôsobe získavania a dovozu hlavných surovín, ako aj mapovaní potrieb potravinárskeho priemyslu na financovanie modernizácie a inovácií výrobných kapacít do budúcnosti, údaje o produkcii odpadov z potravinárskej výroby, údaje o zamestnancoch a tiež aktuálne údaje o dopadoch pandemickej situácie. Sú to informácie potrebné pre doplnenie reálnych potrieb a nastavenie budúcich podporných schém a opatrení. Uvedené údaje budú tiež využité pri zhodnocovaní efektívnosti spracovateľského priemyslu na Slovensku,“ uvádza ministerstvo pôdohospodárstva.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments