Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

Potravinári a obchodníci sú rozčarovaní z „rozmrazenia“ mzdových príplatkov

Potravinári a obchodníci sú rozčarovaní z "rozmrazenia" mzdových príplatkov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Potravinárska komora Slovenska, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, Slovenská aliancia moderného obchodu a Zväz obchodu SR vyjadrujú rozčarovanie nad schválením novely Zákonníka práce poslancami Národnej rady SR, ktorá s účinnosťou od roku 2023 významným spôsobom zvýši náklady na príplatky pre zamestnancov.

Ako ďalej uviedli potravinári a obchodníci v reakcii na schválenú novelu ZP, stalo sa tak napriek tomu, že výrobcovia a predajcovia potravín upozornili poslancov NR SR na negatívne dôsledky tento novely pre všetkých spotrebiteľov a na už dnes slabú konkurencieschopnosť celého výrobného odvetvia. Poznamenali, že verejný prísľub dal pritom zástupcom zamestnávateľov aj predseda NR SR na zasadnutí Hospodárskej a sociálnej rady SR.

Schválenie novely ZP povedie podľa nich k ďalšiemu zvýšeniu cien, najmä základných potravín. Tým, že bude musieť dôjsť k zvýšeniu výšky príplatkov ku mzde v prvovýrobe, spracovaní aj predaji poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov, je dôvodné predpokladať rast cien pekárskych výrobkov, zeleniny, mäsa, mlieka, vajec, ale aj ďalších výrobkov. A to v situácii, keď sa do cien potravín už premietajú zvýšené náklady dodávateľov v dôsledku rastu cien energií, obalových materiálov, vojny na Ukrajine a narušených dodávateľských reťazcov.

Ďalší rast cien potravín v dôsledku novely ZP podľa potravinárov a obchodníkov spôsobí, že situácia sa pre obyvateľstvo stane ešte neúnosnejšou, a to najmä pre domácnosti s najnižšími príjmami vrátane dôchodcov.

Negatívnym dôsledkom predmetnej novely ZP bude ďalej klesajúca konkurencieschopnosť slovenských poľnohospodárskych a potravinárskych producentov. Pekári, mliekari, spracovatelia a chovatelia mäsa, ale aj ďalší potravinári sa ešte nestihli vyrovnať s energetickou krízou a hrozí, že po zmene ZP sa už s krízou ani nevyrovnajú a mnohí z nich budú musieť ukončiť produkciu. To negatívne zasiahne aj celkovú zamestnanosť v odvetví. Výroba potravín pritom patrí medzi kritickú infraštruktúru a už zo jej povahy je jasné, že vyžaduje prevádzku aj počas víkendov.

NR SR 7. decembra schválila novelu ZP, ktorú predložili poslanci opozičného Smeru-SD. Príplatky ku mzde sa tak „rozmrazia“. Právna norma má nadobudnúť účinnosť 1. júna 2023. Za návrh hlasovalo 110 zo 137 prítomných poslancov.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments