Zadajte hľadaný výraz

Lesníctvo Z domova

Poslanci NR SR žiadajú prieskum v Lesoch SR a zverejnenie všetkých zmlúv

Poslanci Národnej rady SR Zsolt Simon (nezávislý), László Köteles, László Miklós (obaja SMK), Jarmila Tkáčová a Pavol Frešo (obaja SDKÚ-DS) v utorok 30. júna požiadali predsedu výboru NR SR pre pôdohospodárstvo, životné prostredie a ochranu prírody Jozefa Ďuračku (SNS) o zvolanie mimoriadneho zasadnutia tohto parlamentného orgánu. Na výbore, ktorý musí byť zvolaný do siedmich dní, chcú iniciovať schválenie poslaneckého prieskumu v štátnom podniku Lesy SR.

Simon na dnešnej tlačovej besede informoval, že dôvodom tohto kroku je zlá ekonomická situácia v Lesoch SR, ako aj podozrenie z netransparentného nakladania s majetkom.

„Žiadam zverejnenie všetkých dlžníkov na internetovej stránke Lesov SR a žiadam, aby všetky pohľadávky, ktoré má štátny podnik voči odberateľom, boli zverejnené aj s dobou ich splatnosti. Niektoré firmy totiž majú splatnosť aj niekoľko sto dní,“ upozornil.

Zároveň sa pýtal, ktorý podnik je na tom účtovne tak, že si dva roky vopred plánuje stratu. „V Lesníku č. 7,8 z roku 2008 organizačný riaditeľ Lesov SR Jozef Djubek tvrdí, že podľa ich prepočtu vychádza strata Lesov SR na rok 2009 v objeme 169 miliónov Sk (5,6 milióna eur) a pre rok 2010 až 297 miliónov Sk (9,9 milióna eur). Je normálne, že napriek tomu dá manažment 900 miliónov Sk (29,9 milióna eur) na nákup áut a budovanie ciest?“ vyhlásil Simon. Vyzýva preto ministra pôdohospodárstva Stanislava Becíka (nominant ĽS-HZDS) a predsedu vlády SR Roberta Fica na zverejnenie všetkých zmlúv a verejných súťaží, aby bolo jasné, kto sa zúčastnil na budovaní týchto ciest a ďalších zákaziek.

Podľa jeho slov Lesy SR vytvárali aj pohľadávky po lehote splatnosti. Malo ísť napr. o firmy NGAGSPA, s.r.o., WOODCRAFT & Co, s.r.o., a TERCO, s.r.o. „Žiadam, aby boli zverejnené všetky obchodné zmluvy s týmito spoločnosťami, ako aj s firmou Bukóza Vranov. Tá má 60 miliónov Sk (2 milióny eur) po lehote splatnosti a 60 miliónov Sk do lehoty splatnosti, napriek tomu tento podnik dostáva naďalej dodávky dreva,“ informoval.

Na premiéra tiež apeloval, aby vláda v tejto situácii neschválila pôžičku 67 miliónov eur (2,02 miliardy Sk) pre Lesy SR dovtedy, kým nebudú všetky zmluvy zverejnené.

„Nie je záruka, že budú peniaze efektívne využité. Dajme peniaze radšej do zdravotníctva a pre dôchodcov,“ povedal. Navyše, takýto postup Simon nepovažuje za korektný.

„Na Slovensku máme asi dva milióny hektárov lesných pozemkov, 50 % spravujú Lesy SR, zvyšok sú súkromné, mestské, cirkevné či urbariátne pozemky. Ako je možné, že 50 % aj v čase krízy potrebuje záchranu a druhých 50 % nie? Je to spravodlivý prístup, keď štát len jednej polovici dáva?“ apeloval nezávislý zákonodarca.

Simon tiež zdôraznil, že súčasná vláda prebrala Lesy SR v roku 2006 v ozdravenom stave a bez bankových úverov.

„V roku 2009 zmizlo 800 až 900 kamiónov dreva, čo je 19.000 kubických metrov. Takto sa zodpovedne stará o prírodný klenot Slovenska? Nie je to plienenie a tunelovanie štátnych lesov?“ uzavrel.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments