Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Poľsko má záujem požiadať o zvýšenie kvót na cukor

Poľsko má záujem požiadať o zvýšenie kvót na cukor
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Podľa Rabobank International, deficit cukru v Európskej únii spôsobil, že v niektorých európskych krajinách sa ceny tejto komodity zvýšili až o 70 percent.

Podľa expertov banky, cena cukru v EÚ sa v druhom štvrťroku tohto roka (podľa nových kontraktov) pohybuje v rozmedzí od 600 eur do 850 eur za tonu, hoci v januári cukor stál 499 eur.

„Dostávame správy o prudkom náraste cien, napríklad v Portugalsku, v Grécku, v pobaltských štátoch. Možno sa to deje aj v iných krajinách EÚ, ktoré zápasia s nedostatkom cukru,“ hovorí analytik Gorjan Nikolik.

S cieľom prekonať problém nedostatku cukru vydala Európska únia v marci tohto roka licencie na import 300 tisíc ton cukru s nulovým clom. Európska komisia taktiež schválila predaj 500 tisíc ton cukru, nad rámec kvóty, na domácom trhu Podľa pravidiel EÚ, miestni výrobcovia môžu dodávať každý mesiac na domáci trh len obmedzené množstvo cukru a zvyšok môže ísť na export, alebo byť použitý na výrobu spotrebného (nie potravinového) tovaru.

Ako sa vyjadril ministra poľnohospodárstva Poľska, Marek Sawicki, Poľsko má v úmysle požiadať Európsku Komisiu o 15% zvýšenie výrobných kvót cukru, jednorázovo alebo počas troch rokov.

Autor článku: Martin German - spracované zo zahraničných portálov pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1528 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments