Poľská vláda sa pridala k Francúzsku v rozpore s dohodou so skupinou Mercosur
Poľská vláda je proti uzavretiu dohody o voľnom obchode medzi Európskou úniou a juhoamerickými štátmi zo združenia Mercosur v jej súčasnej podobe. Uviedol to v utorok poľský premiér Donald Tusk. Poľsko sa tak v rozpore s touto dohodou pripojilo k Francúzsku, ktorej ministerka pôdohospodárstva Annie Genevardová v utorok zopakovala svoj odmietavý postoj. Európski poľnohospodári tvrdia, že dohoda ich vystaví nekalej konkurencii.
Mercosur zahŕňa Brazíliu, Argentínu, Bolíviu, Paraguaj a Uruguaj. Brazília sa usiluje o to, aby bola dohoda podpísaná ešte tento mesiac, keď končí jej predsedníctvo v skupine G20, píše agentúra Reuters.
Zástancovia dohody, medzi ktorých patrí napríklad Nemecko, tvrdia, že vďaka nej získajú nové exportné trhy. Európski poľnohospodári však varujú, že dohoda ich vystaví nečestnej konkurencii, pretože umožní dovoz výrobkov podliehajúcich menej prísnej regulácii ako v EÚ.
„Neprijmeme túto podobu dohody o voľnom obchode s juhoamerickými štátmi, teda skupinou Mercosur,“ uviedol Tusk.
Upozornil, že Poľsko nie je v tomto postoji osamotené. Francúzsky prezident Emmanuel Macron tento mesiac potvrdil svoj odpor voči dohode, keď bol na návšteve Argentíny.
Podľa agentúry AFP, poľská vláda v utorok schválila oficiálny postoj, v ktorom odmieta súčasnú podobu dohody. Odôvodňuje to obavami o poľských poľnohospodárov a o bezpečnosť poľnohospodárskych výrobkov.
Francúzska ministerka pôdohospodárstva Annie Genevardová v utorok pred poslancami uviedla, že Paríž dohodu so skupinou Mercosur absolútne odmieta, pretože nezaručuje „podmienky pre férovú konkurenciu“ s francúzskymi poľnohospodármi. Podľa nej by však bolo „nezodpovedné pre Francúzsko odmietať vopred a z princípu akúkoľvek dohodu o voľnom obchode“.
Podľa európskych poľnohospodárov by dohoda umožnila dodatočný dovoz 99.000 ton hovädzieho dobytka, 190.000 ton cukru, 180.000 ton hydiny a milión ton kukurice, píše Reuters. Poľskí poľnohospodári v sobotu na protest proti dohode zablokovali priechod na hranici s Ukrajinou Medyka-Shehyni. Proti dohode už skôr protestovali tiež poľnohospodári vo Francúzsku a v Holandsku.
Podľa tlače by Európska komisia chcela do konca roka oznámiť aktuálnu podobu dohody, o ktorej sa rokuje už niekoľko desaťročí. Rozsah textu bude závisieť od schvaľovacieho postupu. Ak sa bude týkať výlučne obchodných záležitostí, bude stačiť schválenie kvalifikovanou väčšinou členských štátov v Európskej rade a súhlas Európskeho parlamentu. Pri širšej dohode je potrebný súhlas všetkých členských štátov v Európskej rade a potom ratifikácia všetkými národnými parlamentmi a zákonodarnými zbormi na rovnakej úrovni. Podľa agentúry AP Brusel preto zvažuje rozdelenie dohody na dve časti, ktorých ratifikácia by postupovala súbežne.