Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2019 Jar LEFT
Branding VUB 2019 Jar RIGHT
Branding VUB 2019 Jar TOP
Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
Rastlinná výroba Z domova

Poľnohospodári v týchto dňoch začali so zberom obilia

chat_bubbleKomentáre: 1 visibilityZobrazenia: 1103
UniCredit Bank 2018

Poľnohospodári v týchto dňoch začali so zberom obilia. Na celom území SR s výnimkou niekoľkých lokalít pretrváva a neustále sa zvyšuje vlahový deficit, čoho výsledkom je aj „zahorené“ obilie s minimom jadra a s predpokladom nižších úrod, než boli vlani. Informovala o tom dnes hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová.

Obilie sa podľa nej kosí najmä na juhu Slovenska, žatvu poznačuje výrazné sucho. V rámci bratislavského regiónu sa žatva začala v okrese Senec, poľnohospodári zbierajú ozimný jačmeň. V Galantskom okrese sa začala žatva v neobvykle skorom termíne, už 20. júna, keď sa poľnohospodári pustili do zberu ozimného jačmeňa. Prvé výsledky zaostávajú od minuloročnej produkcie. Enormne suché počasie, vysoké teploty a silné vetry urýchlili dozrievanie všetkých hustosiatych obilnín, ako aj repky. Z pšeníc poľnohospodári „zakosili“ aj do tvrdých odrôd, kde výsledky tiež zaostávajú za minulým rokom.

Uviedla, že v trenčianskom regióne (okresy Myjava, Nové Mesto nad Váhom a Trenčín) je pri tomto počasí predpoklad, že v 27. týždni sa na jeho južných častiach rozbehne aj zber repky. V okrese Bánovce nad Bebravou sa žatva začala ozimným jačmeňom. V okrese Komárno sa žatva začala u ozimného jačmeňa. Z tohto okresu poľnohospodári hovoria o rozdielnych predbežných výsledkoch. Tie závisia od množstva zrážok, ktoré padli v daných chotároch. V okrese Prievidza nástup extrémne vysokých teplôt urýchľuje dozrievanie pšeníc a jačmeňov, kde zrno vo fáze mliečnej zrelosti je značne dehydrované. Kosiť by sa malo na prelome júna a júla.

Severne položené regióny majú do začiatku žatvy ešte niekoľko týždňov, žatva by sa mohla napríklad v okrese Dolný Kubín začať na prelome júla a augusta. V regióne Dolný Kubín (okresy Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín), v okrese Liptovský Mikuláš či v oblasti Turca a na Kysuciach poľnohospodári dokončujú prvú kosbu, silážovanie a výrobu sena, niektoré podniky začnú s druhou kosbou krmovín.

„Keďže poľnohospodári začali žatvu počas pretrvávajúceho výrazného sucha a vysokých teplôt, chcel by som vyzvať tých ľudí, ktorí sa nachádzajú v blízkostí lánov s obilím, aby boli maximálne ohľaduplní a zodpovední a nemanipulovali v týchto lokalitách s otvoreným ohňom. Umožnia tak bezproblémový zber obilia a neohrozia ľudské životy,“ apeluje predseda SPPK Milan Semančík. Celkové výsledky žatvy budú závisieť od vývoja počasia.    

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1325 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

1 komentár

  1. jm
    28. júna 2017

    Bude to sakra drastický rok ktorí určite na konci okorení aj PPA svojím aktívnym prístupom pri vydávaní rozhodnutí. Príkladom je aj tento rok kde poctivo dodržiavajú posledný termín na vydávanie rozhodnutí.

    Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.