Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2019 Jar LEFT
Branding VUB 2019 Jar RIGHT
Branding VUB 2019 Jar TOP
Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
Z ekonomiky Zaujímavosti

Pracovné sily v poľnohospodárstve

chat_bubbleKomentáre: 9 visibilityZobrazenia: 7767
UniCredit Bank 2018

V rámci návštev na poľnohospodárskych podnikoch na Slovensku sa stretávame s tým, že vedúci pracovníci poukazujú na to, aké ťažké je dnes zohnať a udržať si zamestnancov. A to neponúkajú minimálne platy!

V jednom družstve je priemerný plat 1350 eur a pracuje v ňom asi 200 zamestnancov. V inom vyše 70 zamestnancov zarába priemerne 950 eur, no dobrí traktoristi si zarobia v lete aj 1600 eur mesačne. Pravda, v sezóne sa nehľadí na sviatky a víkendy a ak treba, ľudia pracujú aj 250 hodín mesačne.

Možno práve táto náročnosť, možno „prírodné arómy“ v maštali, alebo len isté predsudky k poľnohospodárskej výrobe sú dôvody, ktoré ľudí odrádzajú zamestnať sa v chlebovom rezorte. No dnes už majú pracovníci na väčšine podnikov vytvorené dobré pracovné podmienky aj pre osobnú hygienu.

„Tu ide skôr o to, že človek musí mať túto prácu rád, musí ho baviť. Lebo inak od toho rýchlo utečie,“ hovorí Ján Kopšo, predseda PD Pruské.

Poľnohospodárstvo je predurčené na to, aby zamestnávalo ľudí na vidieku, najmä tých menej vzdelaných, ktorí vykonávajú jednoduché a pravidelné úkony pri kŕmení a ošetrovaní zvierat, vo vinohradoch, či na zeleninových poliach.

Na prácu s traktorom a inou poľnohospodárskou technikou musí obsluha ovládať minimálne základy práce na počítači. Iba vtedy môže byť drahý stroj dokonale využitý. Na podnikoch sa nájdu aj pozície manažérov, či obchodných zástupcov, ktoré sú na vzdelanie ešte náročnejšie. Poskytujú dokonalé možnosti na sebarealizáciu a ďalšie vzdelávanie.

V dobrých poľnohospodárskych podnikoch si svojich zamestnancov vážia. Majú záujem udržať komplexnú výrobu a pomôcť tak aj miestnej komunite k rozvoju. Napokon, poľnohospodárstvo je najmä práca v prírodných podmienkach, so živým materiálom, a tá sa nedá robiť bez lásky.

Autor článku: Lada Debnárová – spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autorka

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1331 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

9 komentárov

 1. jm
  29. júna 2017

  Pani Lada vysoko si vážim Vás ako aj Vaše články. No jednu radu by som si aj tak neodpustil. Skúste pri takýchto článkoch spraviť rozhovor zo samotnými zamestnancami. Vám predseda môže tvrdiť ,že všetko je v poriadku ,ale či je to fakt pravda sa dozviete len priamo od ľudí ktorý priamo vykonávajú tak náročnú prácu. Oni si totiž myslia ,že všetci ktorý sa uchádzajú o pracovnú pozíciu sú so základným vzdelaním. Ani v tom nevidím problém. Problém z vlastnej skúsenosti vidím v ne férovom prístupe. Ak človek odrobí v sezónnom mesiaci keď je prace viac 325 hodín za mesiac a zarobí dvojnásobok minimálnej mzdy a predseda Vám povie len výšku mzdy a hodiny podvodným systémom na vrátnici evidované ich poskokom možno aj ukáže. A ešte jedna vec v akom ukazovateli to uvádzate je to čistá alebo hrubá alebo dokonca cena práce celkom. Totiž aby čitateľ si nemyslel .Prečo títo poľnohospodári plačú keď majú riaditeľské platy.

  Odpovedať
 2. x
  29. júna 2017

  aká je realita ? názorná ukážka pri spomínanom prípade 70 zamestnancoch a priemernej mzde 950 EUR. 10 osôb úzkeho kruhu riadenia ( predseda, ekonomka. agronom, zootechnik, mechanizator a každý ma spoľahlivého zastupcu ) každý má v zaklade 2800 EUR, však sú to špičkoví odborníci, spolu 28000 EUR + 38460 EUR vyrobná zložka (60 robošov po 641 EUR). Takže 66460 EUR / 70 zamestnacov = 949 eur mesačne. Čerešnička na zaver, robošom mesačný zaklad koliše podľa mesiacov v roku ako su vyťažení, ale riadiaca elita sa hodnotí stale rovnako a nazabudnu si prihodiť odmeny za naročnu žatvu strávenu na pláži v chorvatsku. Ale novinári to takto nenapíšu, však kde by potom chodili na svoje skvele reportáže

  Odpovedať
 3. Lada Debnarova
  30. júna 2017

  Dakujem za podnety. Urcite sa tejto teme este budeme venovat a preverime aj vase tvrdenia.

  Odpovedať
 4. Anonym
  30. júna 2017
  Odpovedať
 5. Zeman
  30. júna 2017

  Pán x, to kde si videl podnik ktorý má 70 zamestnancov, a 10 ľudí vo vedení a ešte aj tí sedia cez žatvu na pláži v HR. Napíš adresu a pôjdem sa tam pozrieť. Alebo si to len počul od jedného čo to počul večer pri pive.
  Ale čo už každý čo vie ako tak písať si myslí že by sa mal ku všetkému vyjadrovať.

  Odpovedať
 6. georg
  30. júna 2017

  Nesúhlasím s príspevkom , na záhorí to funguje tak že aj keď mate záujem pracovať v poľnohospodárstve tak račej si vystačia s tým čo majú a nech 10 prác robí jeden človek než aby prijali nových zamestnancov.

  Odpovedať
 7. jakub
  5. júla 2017

  Súhlasim s predošlým príspevkom … študujem za agronóma na SPU a chcel som získať počas leta neakú prax … bol som na viacerých družstvách v Kežmarskom okrese a nikto nepotrebuje žiadneho brigádnika. Je to až taký paradox, pretože z každej strany počuť že mladí nechcú pracovať v poľnohospodárstve a pritom ja by som aj chcel a každý odpovie že netreba im nikoho.

  Odpovedať
 8. Yariss
  5. januára 2019

  Zima, teplo, smrad, drina za minimálnu mzdu. Vo fabrike je to bez zimy a smradu.

  Odpovedať
 9. jj
  14. februára 2019

  ja som skúsený agronóm,dostal som ponuky aj za 2800eur/mesiac,odmietol som,lebo je to drina kazdy den v robote,víkendy a pracovny cas od 7,00 do 20 ,00,,nie je pre mladého človeka!!!!!!!!!!!!!!

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.