Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Poľnohospodári na východe Slovenska rátajú škody

Poľnohospodári na východe Slovenska rátajú škody
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Mnohým poľnohospodárom na východe Slovenska poškodili povodne z predošlých dní stovky hektárov ornej pôdy. Poľnohospodárske subjekty z okresov Humenné, Michalovce, Vranov, Snina, Medzilaborce a Sobrance, ktoré poberajú podporu od štátu, by mali o charaktere škôd do 10 dní od ich vzniku informovať príslušné pracovisko Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) v Michalovciach.

“V súčasnosti zhromažďujeme od poľnohospodárov informácie o škodách, ktoré im vznikli z titulu vyššej moci a výnimočných okolností v zmysle nariadenia vlády č. 20/2009,” uviedol pre TASR vedúci regionálneho pracoviska PPA v Michalovciach Michal Havrila.

Ako dodal, obsahom zaslaného oznámenia by mali byť s ohľadom na aktuálnu situácia napríklad údaje o veľkosti územia zaplaveného vodou, či druhu zasiatej alebo zasadenej plodiny na postihnutej ploche. K tomu je potrebné vyhotoviť aj príslušnú fotodokumentáciu. Poľnohospodárske subjekty musia poskytnúť potrebné informácie kvôli dotáciám, ktoré poberajú pre svoju činnosť od štátu.

“Neoznámenie prípadu vyššej moci môže viesť k porušeniu podmienok poskytnutia podpory a následnému kráteniu podpory pre poľnohospodárov,” vysvetlil Havrila.

Vysoká hladina riek Laborec a Latorica mala v týchto dňoch za následok aj zaplavenie stoviek hektárov pôdy, ktoré obhospodaruje Podielnické družstvo SKARABEUS – AGRO Veľké Raškovce. Zástupca poľnohospodárskeho subjektu Tichomír Bučko pre TASR poznamenal, že z 1300 hektárov trvalo trávnych porastov je takmer 1000 pod vodou.

“Podmáčaná je zasiata kukuricu asi na ploche 30, jarný jačmeň na 20 a pšenica jarná na rozlohe asi 30 hektárov,” spresnil Bučko. Podľa jeho slov sa v dôsledku podmáčania pôdy vyskytnú škody pravdepodobne aj na repke olejke.

“Na ich celkovom vyčíslení v súčasnosti pracujeme, odhadujem, že by sme to mohli mať spracované na začiatku budúceho týždňa,”.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Steven
Neregistrovaný
Steven
5. február 2013 13:20

Smutne…